Wysokie temperatury podczas letnich miesięcy potrafią dać w kość wszystkim, również naszym psom. Czworonogi podczas upałów mają nawet trudniej, bo ich ciało pokrywa warstwa sierści, a głównym sposobem na regulowanie temperatury jest dyszenie. Jak możesz pomóc pupilowi w czasie, gdy żar leje się z nieba? Ogromne znaczenie ma w tym przypadku właściwe żywienie.
Latem liczy się przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. Jeżeli Twój pies dostaje wyłącznie karmę suchą, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, by w ciągu dnia pił wystarczająco dużo wody. Jeśli z doświadczenia wiesz jednak, że zmiana sposobu żywienia nie wywoła u zwierzaka rewolucji żołądkowych, pomyśl o zmianie karmy na mokrą właśnie w okresie letnim. Dobrym pomysłem będzie karma gotowana dla psa w PsiBufet. Pamiętaj, że wilgotne pożywienie po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
Upał nie sprzyja dobremu apetytowi nie tylko u ludzi, ale bardzo często również u psów. Wiele czworonogów wcale nie macha ogonem na myśl o obfitym posiłku, gdy na zewnątrz jest ponad 30 stopni. Jeżeli na ogół karmisz więc pupila tylko raz dziennie, pomyśl o podzieleniu tej porcji na dwie mniejsze i spróbuj karmić go rano i wieczorem. Warto robić to szczególnie w sytuacji, gdy zwierzę jada karmę mokrą i ma w zwyczaju nie opróżniać miski za jednym podejściem. Resztki jedzenia latem psują się dużo szybciej, lepiej zadbać więc o podawanie psu nieco mniejszych porcji przy jednoczesnym zwiększeniu liczby posiłków, zamiast ryzykować zatrucie.
Pies musi mieć stały dostęp do wody pitnej przez cały rok, ale latem jest to szczególnie ważne. Przed wyjściem z domu i przed pójściem spać zawsze sprawdzaj więc, czy pupil ma do dyspozycji pełną miskę wody. Pamiętaj o jej regularnym uzupełnianiu i częstszym niż zwykle wymienianiu wody na świeżą. Na letnie spacery koniecznie zabieraj dodatkową butelkę wody dla psa i pilnuj uzupełniania płynów przez zwierzę.
Latem możesz zauważyć, że Twój pies mniej chętnie zjada swoje ulubione smaczki. W upalne dni zamiast suszonego mięsa czy psich gryzaków możesz zaproponować mu świeże, soczyste owoce oraz warzywa. To doskonały sposób na nawodnienie czworonogów, które opornie piją wodę. Z pupilem możesz podzielić się na przykład arbuzem, truskawkami czy ogórkami gruntowymi. Nie przesadzaj jednak z ilością owoców, bo zawarty w nich cukier w nadmiarze będzie szkodliwy dla psa.
W letnie dni wielu opiekunom trudno się oprzeć pokusie oddania części swojej porcji lodów ukochanemu zwierzakowi. Choć psy na ogół zjadają je ze smakiem, składniki lodów przeznaczonych dla ludzi nie są dla nich zdrowe. Co więcej, łapczywe pałaszowanie lodów może skończyć się zapaleniem psiego gardła! Zamiast tradycyjnych lodów możesz zaproponować pupilowi specjalną matę do lizania. Rozprowadź na niej na przykład zblendowane owoce i włóż na jakiś czas do zamrażarki. Pies w takim przypadku będzie spożywał „lody” powoli, nie połykając dużych kawałków, co jest bezpieczniejsze dla jego zdrowia.
Informacja prasowa