Żwirek dla kota. Prawdziwe wyzwanie dla miłośnika mruczków

Maciej Piwowski
21.02.2023

Jaki żwirek wybrać? To pytanie zadaje sobie dosłownie każdy koci hodowca. Żwirki mają przeróżną gramaturę, zapachy (i kolory), a także fakturę. Są również produkowane z bardzo różnorodnych materiałów. Zobaczmy zatem, czym charakteryzują się poszczególne typy żwirków.

Żwirek zbrylający i niezbrylający

Żwirki najogólniej możemy podzielić na dwa typy: zbrylające i niezbrylające. Pierwsze z nich doskonale łączą się w większe kulki pod wpływem wilgoci, co ułatwia ich usuwanie. Drugie zazwyczaj wchłaniają wilgoć, jednocześnie nie zmieniając swojej postaci lub rozsypując się na drobniejsze fragmenty (np. pellet drewniany).

Która z wersji będzie wygodniejsza? To już zależy od właściciela, a każdą można znaleźć pod adresem https://animalo.pl/. Żwirek zbrylający jest wygodny, jeśli mocz usuwamy do oddzielnej siatki czy pojemnika. Jest zazwyczaj łatwy do wybierania, bardzo higieniczny i pozwala na wysoką oszczędność. Z kolei żwirek niezbrylający jest bardzo łatwy w użyciu, ponieważ pozwala na wysypywanie go prosto do toalety (jak w przypadku żwirku silikonowego), co może być ułatwieniem dla wielu osób.

Cechy żwirku silikonowego

Wspomnieliśmy już o żwirku silikonowym, zastanówmy się więc, jakie ma najważniejsze cechy. Przede wszystkim jest wykonany z bardzo chłonnego materiału, jakim jest silikon, który doskonale wciąga wilgoć i zamyka ją we wnętrzu kuleczek. W ten sposób gwarantuje najwyższą czystość kuwety i ułatwia kotu korzystanie z niej. Jednocześnie dobrze chłonie zapachy, a dzięki dodatkom takim jak jony srebra jest bardzo higieniczny. Działa bakteriobójczo i w wielu przypadkach jest żwirkiem niezbrylającym, który umożliwia wyrzucanie odpadów do toalety.

Cechy żwirków naturalnych

Żwirki naturalne wróciły ostatnio do łask. Są to przede wszystkim żwirki drewniane i kukurydziane, które zazwyczaj są żwirkami niezbrylającymi się, a w niektórych przypadkach – rozpadającymi się na mniejsze kawałki. Takie żwirki cieszą się popularnością dzięki temu, że są naturalne, przyjazne dla środowiska i kota, a jednocześnie można je usuwać w toalecie. Co więcej, często mają bardzo przyjemne zapachy, na przykład naturalny zapach leśny. Niestety ich sposób wchłaniania wilgoci oraz niższa efektywność pod względem pochłaniania zapachu mogą być dla niektórych osób nieco przeszkadzające.

Cechy żwirku bentonitowego

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest żwirek bentonitowy. Powstaje z naturalnej glinki, która pod wpływem wilgoci kilkakrotnie poszerza swoją objętość i jednocześnie zbryla się w większą formę. Tak powstające kule zazwyczaj są bardzo łatwe do usuwania za pomocą łopatki i pozwalają zwiększyć wydajność wypełnienia kuwety. Jednak nie nadają się do utylizacji w toalecie.

Żwirki bentonitowe zazwyczaj mają różne rozmiary (grubość ziarna), kolory i zapachy. W zależności od długości futra i preferencji kota warto wybrać dla niego mniejsze lub większe ziarno – musi być takie, aby nie utrudniało mu wchodzenia do kuwety, było miłe dla poduszeczek i jednocześnie nie przyczepiało się do futra. O ile kot znosi sztuczne zapachy, zawsze lepiej sięgnąć po żwirek zapachowy, który lepiej eliminuje nieprzyjemne wonie płynące z kuwety.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie