Zmiana karmy u psa to proces, który powinien przebiegać spokojnie i stopniowo. Nagła zmiana w jadłospisie może wywołać poważne problemy żołądkowe. Sprawdź, jak bezpiecznie i szybko zmienić karmę swojego pupila.
Nierzadko zdarza się, że pies przez dłuższy czas spożywa wyłącznie jeden rodzaj karmy. Jej nagła zmiana może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, łącznie z wymiotami i biegunką. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby nową karmę wprowadzać do codziennego menu stopniowo. W dalszej części artykułu podpowiemy, o czym warto pamiętać w tym procesie.
Istnieje wiele powodów, dla których zmieniamy psu karmę. Czasami są to dolegliwości zdrowotne, z kolei innym razem może dojść do zatrzymania produkcji tej poprzedniej lub do zmiany jej składu. Niezależnie od przyczyn, zawsze warto trzymać się zasady, aby przechodzić wyłącznie na taką karmę, która posiada lepszy skład od poprzedniej.
Ważne są nie tylko wysokiej jakości składniki, takie jak mięso szkieletowe, podroby, warzywa, owoce i zioła a także wartościowe tłuszcze (między innymi olej z łososia). Koniecznie sprawdź również, czy w składzie nowej karmy nie znajdują się żadne składniki, które mogłyby uczulić psiaka.
Zmiana karmy dla psa to decyzja, którą podejmujemy z różnych powodów. Może to być przejście do następnej grupy wiekowej, chęć zmiany pożywienia na lepsze jakościowo, czy konieczność zmiany diety ze względu na stan zdrowia. Niezależnie od przyczyny konieczny jest wybór odpowiedniego momentu na okres przejściowy.
Najlepiej zmieniać psią dietę w relatywnie spokojnym okresie waszego życia. Wybierz czas, w którym będziesz mieć możliwość dokładnej obserwacji zwierzaka w pierwszych dniach na nowym pożywieniu. Unikaj takich momentów jak przeprowadzka, nowy zwierzak w domu, czy pobyt na wakacjach. Stres może sprawić, że akceptacja nowej karmy okaże się znacznie trudniejsza a organizm psa gorzej zniesie cały proces.
Niewątpliwie istnieją psy z tak zwanym żelaznym żołądkiem. W ich przypadku nawet częste zmiany karmy nie stanowią większego problemu. Niestety, wiele psiaków wyróżnia się delikatnym układem pokarmowym, dlatego wszelkie zmiany w jadłospisie powinny być wprowadzane bardzo powoli i stopniowo. Ta zasada powinna być stosowana zarówno w przypadku przechodzenia z suchej karmy na mokrą, jak i przy zmianie marki pokarmu. Także przy wdrażaniu diety BARF.
Ważne jest to, aby nie podawać psu od razu pełnej miski całkowicie nowego pokarmu. Zamiast tego należy wprowadzić okres przejściowy, który zazwyczaj trwa około dziesięciu dni. Na początku udział nowej karmy w posiłku powinien wynosić nie więcej niż 10-20% całości. Z każdym dniem możemy stopniowo tę ilość podnosić.
W okresie pierwszych trzech tygodni po wprowadzeniu do diety nowej karmy trzeba bardzo dokładnie obserwować psa. Kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę są potencjalne problemy ze strony układu pokarmowego.
Musisz wiedzieć, że wprowadzenie nowego pokarmu wiąże się ze zmianą w mikroflorze jelit. Właśnie dlatego luźniejszy, czy częściej wydawany kał jest objawem, który nie powinien budzić u opiekuna paniki. Stopniowe wprowadzanie nowej karmy zmniejsza ryzyko gwałtownych problemów jelitowych. Niektóre psy mają jednak na tyle wrażliwe układy pokarmowe, że tego typu dolegliwości pojawiają się i tak.
Właśnie dlatego tak istotna jest dokładna obserwacja czworonoga. Jeżeli w okresie trzech tygodni forma kału ustabilizuje się, a pies będzie trzymał docelową wagę, można uznać, że proces wprowadzania nowej karmy skończył się pełnym sukcesem.
Czasami czworonogi protestują przed zmianą codziennego menu. Co można zrobić w sytuacji, kiedy pies nie jest zainteresowany nową karmą? W większości przypadków mieszanie jej ze starą i stopniowe zwiększanie ilości z czasem załatwia sprawę.
W przypadku bardziej wybrednych psiaków można zastosować dosmaczanie. Karmę możesz wymieszać na przykład z:
Wprowadzanie nowej karmy do psiego jadłospisu to proces, który powinien przebiegać stopniowo. Podczas jego trwania koniecznie obserwuj swojego zwierzaka i zwracaj uwagę na niepokojące symptomy.
Informacja prasowa