Tłuszcz z kurczaka a białko z kurczaka w karmie dla psa – co je odróżnia?

Andrzej Winnicki
29.06.2023

Odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, stanowi podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania zwierząt domowych. Serwowane czworonogom posiłki wywierają bezpośredni wpływ na stan ich zdrowia, a także samopoczucie, przez co kwestia żywienia nie powinna być bagatelizowana.

Rynek karmy dla psa stale się rozwija, a producenci w swoich recepturach poszukują nowych rozwiązań, które dostarczają zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedną z innowacji jest wykorzystywanie tłuszczu z kurczaka zamiast jego białka, w czym specjalizuje się marka FirstMate.

Czy zastąpienie białka z kurczaka tłuszczem jest dobrym rozwiązaniem? Jakie znaczenie mają tego typu zmiany i jak wpływają one na żywienie psów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Tłuszcz z kurczaka a białko z kurczaka

Białka, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, stanowią jeden z głównych alergenów pokarmowych. Oznacza to, że w kontakcie z białkami, bardzo często pozyskiwanymi z kurcząt, istnieje znaczące prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej reakcji układu immunologicznego zwierzęcia, która przejawia się uciążliwymi, a często również bolesnymi symptomami. Wśród nich wyróżniane są przede wszystkim dolegliwości skórne, takie jak świąd, przebarwienia, łojotok, przełysienia, a także nieprzyjemny zapach. Wówczas czworonogi wykazują również skłonności do bardzo intensywnego drapania się, gryzienia i ocierania o rozmaite przedmioty w celu złagodzenia uczucia swędzenia.

Białko jest jednak całkowicie niezbędnym składnikiem, będącym absolutną podstawą w żywieniu każdego czworonoga. Proteiny uczestniczą zasadniczo we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Sucha karma dla psa bardzo często produkowana jest przy użyciu białka z kurczaka, które najzwyczajniej stanowi ekonomiczne i opłacalne rozwiązanie. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się ono alergizujące, dlatego wielu opiekunów szuka hipoalergicznych receptur, takich jak np. karmy dla psa bez kurczaka. Z tego względu marka FirstMate postanowiła wdrożyć do swoich receptur alternatywne źródła białka, w tym pochodzące z mięsa jagnięcego oraz pacyficznych ryb.

Tłuszcz z kurczaka w karmie – jakie ma znaczenie?

Pomimo, że białko jest zasadniczo podstawą żywienia czworonogów, w diecie każdego psa nie może jednak zabraknąć również odpowiednich źródeł tłuszczów. Zapewniają one bowiem energię i dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto umożliwiają również prawidłowe wchłanianie poszczególnych witamin, a dodatkowo wpływają na smak i aromat serwowanych posiłków.

Tłuszcz w karmach FirstMate jest produkowany poprzez oddzielenie go od białka kurczaka, w celu zredukowania możliwości wystąpienia reakcji alergicznej u zwierzęcia. Producent zdecydował się na to rozwiązanie głównie ze względu na fakt, iż tłuszcz z kurczaka cechuje się o wiele lepszą strawnością niż tłuszcze z innych rodzajów mięsa. Co więcej, jest on również źródłem kwasu linolowego, czyli organicznego związku chemicznego z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. Kwas linolowy wpływa na stan skóry i sierści, a także wspomaga optymalny wzrost i wspomaga wytrzymałość układu odpornościowego.

Karmy FirstMate – dlaczego warto?

FirstMate to kanadyjski producent pokarmów dla zwierząt domowych, który od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby czworonogi na całym świecie otrzymywały możliwie najlepsze rozwiązania w kategorii żywienia. Dlatego też marka współpracuje z renomowanymi lekarzami weterynarii oraz innymi specjalistami, a także pozyskuje wszelkie surowce z zaufanych i jakościowych źródeł.

Receptury pokarmów FirstMate są tworzone z niezwykłą dbałością o każdy możliwy aspekt. Producent stawia przy tym na monobiałkowe rozwiązania, będące doskonałymi dla czworonogów ze skłonnościami do alergii i nietolerancji pokarmowych.

Karma FirstMate nie zawiera glutenu, co czyni ją lekkostrawną, a przy tym również pełnowartościową. Ponadto cechuje się ona wyjątkowym smakiem i aromatem, który pokochają wszystkie czworonogi. Co więcej, skład każdego opakowania jest przejrzysty i nie zawiera w sobie wszelkich odpadków poprodukcyjnych, substancji chemicznych oraz konserwantów, które niejednokrotnie mogą stanowić dodatkowe alergeny. Receptury są natomiast bogate w wyjątkowe minerały i witaminy stanowiące wsparcie dla czworonogów wszystkich ras i na każdym etapie życia.

Dodatkowym atutem oferowanym przez producenta jest możliwość wyboru odpowiedniego wariantu smakowego karmy, tym samym zaspokajając nawet najbardziej wymagające podniebienia domowych czworonogów. Wysoka przyswajalność karmy sprawia natomiast, że okazuje się ona niezwykle wydajna.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.