Szpic miniaturowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie

Piotr Kowalczyk
21.07.2023

Szpic miniaturowy, czyli pomeranian, to rasa psów charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami, aktywną i wesołą naturą oraz atrakcyjnym umaszczeniem. Jest to mały, przyjazny pies o wyrazistym charakterze. Oto najważniejsze cechy tej rasy!

Jak wygląda pies rasy pomeranian?

Jak wskazuje na to nazwa rasy, szpic miniaturowy jest… miniaturowy. Pomeraniany to naprawdę małe pieski. Dorosłe osobniki osiągają około 36 cm wysokości przy masie pomiędzy 1,3 kg a 3,2 kg. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, szpice miniaturowe są często określane jako „psy-zabawki”. Rzeczywiście, wyglądem zewnętrznym przypominają one pluszowe pieski. 

Szpice pochodzą z nadmorskich rejonów Niemiec. Gęsta i długa sierść w odcieniach beżu, brązu, bieli lub czerni, sympatyczny wyraz pyska, a także szpiczaste uszy to charakterystyczne cechy przedstawicieli tej rasy. Sierść pomeranianów składa się z dwóch rodzajów włosia: dłuższego i prostego, które jest nieco sztywne oraz krótszego i miękkiego podszerstka, które stanowi warstwę izolacyjną. 

Jaki charakter mają psy rasy szpic miniaturowy?

Szpice są z natury ruchliwe i pozytywnie usposobione. Te niewielkie pieski są bardzo żywotne i uwielbiają zabawę z właścicielem. Odpowiednia porcja ruchu dostosowana do potrzeb zwierzęcia zapewni mu zdrowie. Pomeraniany chętnie uczą się nowych umiejętności, lubią też sporty kynologiczne. Są odważne, przyjaźnie nastawione i zwykle dobrze dogadują się z innymi psami. 

Żywienie i pielęgnacja pomeranianów

Jak większość przedstawicieli małych ras psów, szpic miniaturowy wymaga odpowiednich porcji pożywienia podawanych regularnie. Niezwykle ważny jest też stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej jest karmić zwierzaka suchą karmą przeznaczoną dla tej rasy. Porcję dzienną należy podzielić na 2-4 posiłki. Warto też pamiętać o podawaniu psu specjalnych gryzaków do czyszczenia zębów, ponieważ u tej rasy obserwuje się tendencję do odkładania kamienia nazębnego. Z tego powodu nie należy podawać szpicom pożywienia, które nie jest przeznaczone dla czworonogów. Zdrowy, prawidłowo żywiony pies zwykle żyje około 15 lat. 

Z uwagi na długie, gęste futro, pomeraniany wymagają codziennego czesania przy pomocy metalowego grzebienia. Dzięki temu udaje się utrzymać ich sierść w dobrej kondycji. Kąpiele powinny odbywać się co najmniej raz na kilka tygodni. Tak samo jak u innych psów, należy regularnie skracać pazury i sprawdzać stan higieny uszu oraz jamy ustnej. 

Dla komfortu psychicznego psa warto też pamiętać o legowisku. Sprzęt do spacerów, żywienia, pielęgnacji i inne niezbędne gadżety dobrze jest kupić jeszcze zanim szczenię trafi do naszego domu. Szereg przydatnych akcesoriów dla pomeraniana znajdziemy w sklepie internetowym https://poshpaws.pl/.

Zdrowy i zadbany szpic miniaturowy to wesołe zwierzę, które uwielbia znajdować się w centrum uwagi. Doskonale adaptuje się w różnych warunkach, dlatego może mieszkać zarówno w mieszkaniu w bloku jak i w domu z dużym ogrodem. Wymaga starannej pielęgnacji i rozsądnego żywienia, a także dużo czułości i wspólnych zabaw z opiekunem.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie