Poradnik fotografowania zwierzaków: jak zrobić idealne zdjęcie?

Marek Szydełko
17.08.2023

Uwielbiasz swojego czworonoga, dlatego fotografujesz go w każdym możliwym momencie? Najłatwiej jest wykonać zdjęcie, gdy pupil śpi. Wtedy zwierzak się nie rusza i można idealnie ustawić aparat. Dzięki temu uzyskane ujęcie jest perfekcyjnie ostre. Zastanawiasz się jednak, jak zrobić ładne fotografie zwierzakom w ruchu? Jest kilka fotograficznych sztuczek, które warto wykorzystać w praktyce. Poznaj je!

Jak robić zdjęcia zwierzętom?

Z fotografowaniem pupili jest tak jak z robieniem zdjęć dzieciom. Po pierwsze, trzeba się dopasować do nich — nie zmusisz czworonoga, aby nagle się zatrzymał i popatrzył w obiektyw. To Ty musisz podążać za nim. Po drugie, należy mieć zawsze aparat „pod ręką”. Nigdy nie wiesz, kiedy zwierzę zaskoczy zabawną miną czy uroczą pozycją. Po trzecie, trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie urządzenia. Aby fotografie były wyraźne:

  • wyczyść obiektyw — nawet niewielkie zabrudzenie może sprawić, że fotografia będzie niewyraźna;
  • ustaw krótki czas otwarcia migawki — dzięki temu wręcz dosłownie „zamrozisz” ruch i uzyskasz zdjęcie ostre jak brzytwa. To bardzo ważne w przypadku ruchliwych zwierząt!
  • wybierz szeroką przysłonę f/2,8-f/4 — dzięki temu fotografie będą miały małą głębię ostrości, więc tło będzie pięknie rozmyte. Ponadto przy takich ustawieniach do obiektywu wnika dużo światła. W rezultacie ujęcia są bardzo jasne;
  • wyreguluj ISO — im szersza przysłona, tym jaśniejsze zdjęcia. Dzięki temu można zmniejszyć ISO, a tym samym zredukować ilość szumów na ujęciach. To bardzo istotne, jeśli zależy Ci na idealnie ostrych obrazach.

Podczas fotografowania zwierząt liczy się nie tylko „model”, ale także tło. Podobnie jak podczas robienia zdjęć ludziom, zadbaj o to, żeby np. z głowy pupila nie wystawała latarnia, przestrzeń była uporządkowana, a horyzont prosty. Dzięki temu fotografie będą estetyczne, co wpłynie pozytywnie na przyjemność ich oglądania.

Co zrobić ze zdjęciami zwierząt?

Chcesz pokazać wszystkim, jak uroczy jest Twój pupil? A może chcesz zachować jego śmieszne minki na zawsze? Warto je wywołać w formie tradycyjnych odbitek, a następnie:

  • wybrać najpiękniejsze, umieścić w ramkach i zawiesić na ścianie — to doskonały sposób na to, żeby udekorować przestrzeń w sypialni, salonie czy w korytarzu. Każdy od razu będzie wiedział, że kochasz swojego czworonoga. Jeśli nie lubisz tradycyjnych ramek, zdecyduj się na instapack. To zestaw z fotografiami do ozdabiania wnętrz. Składa się z kwadratowych odbitek, klamerek-magnesów oraz sznurka. Można zawiesić go na ścianie i przymocować do niego zdjęcia swojego pupila. Jeśli ujęcia się znudzą, wystarczy je zdjąć i przyczepić nowe. Dzięki temu z łatwością zmienisz aranżację wnętrza;
  • umieścić w pamiątkowym albumie — taka księga może być świetnym uhonorowaniem Waszej relacji! Aby nadać jej wyjątkowego charakteru, warto na kartach obok zdjęć umieścić np. datę i miejsce ich wykonania. Możesz także dodać opisy zabawnych sytuacji. Dzięki temu nawet po kilkunastu latach z łatwością powrócisz do chwil spędzonych z pupilem.

Nie zatrzymuj zdjęć zwierząt w pamięci aparatu lub telefonu. Wywołaj najlepsze kadry, aby móc po nie sięgać i przywoływać wspomnienia, kiedy tylko masz na to ochotę.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.