Pasza dla zwierząt

Andrzej Winnicki
24.03.2023

Pasza dla zwierząt powinna mieć wysoką jakość. Dla zwierząt hodowlanych warto zadbać o odpowiedni rodzaj pokarmu, dostosowany do ich potrzeb i celów, do jakich są hodowane. W ofercie sklepu znajduje się pasza dla kur niosek, drobiu, bydła, królików.

Wysokiej jakości karma dla kur niosek

Istotne jest, aby kury nioski żywiły się dobrej jakości pożywieniem, z wyselekcjonowanych składników. To jest niezwykle ważne, ponieważ odpowiednie żywienie wpływa na to, jakiej jakości będą jajka. Hodowcy mają duży wybór pasz, warto aby zapoznawali się ze składem, chcąc zapewnić kurom dobrostan, w trosce o ich zdrowie. Kury nioski przede wszystkim muszą otrzymywać karmę wysokoenergetyczną, bogatą w białko, aminokwasy, a ponadto posiadającą lekkostrawne surowe włókna, składniki mineralne takie jak wapń, fosfor , czy sod. Warto wiedzieć, że zarówno aminokwasy, jak i wapń w odpowiedniej dawce są niezbędne, aby dobrze tworzyły się jajka. Bardzo ważne są także witaminy. Chcąc zadbać o odpowiednie żywienie, warto zwracać uwagę na pasze dla zwierząt, które zawierają odpowiednie ziarna. To właśnie one należą do głównych, naturalnych składników pożywienia dla drobiu, dostarczą kurom odpowiednią ilość energii. Ponadto zboża smakują kurom i łatwo mogą je strawić. 

Żywienie bydła

W czasie opasu intensywnego zwierzę musi w niedługim czasie jak najwięcej przybrać na masie. Pasza musi być treściwa, wartościowa, energetyczna. Głównym składnikiem paszy powinno być zboże, białko w postaci śruty sojowej, bądź słonecznikowej. Należy zadbać o prawidłowy bilans białkowo-energetyczny. Pasza dla zwierząt musi mieć wysoką jakość.

Krowy mleczne muszą być karmione w odpowiedni sposób. Posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany, zawierać odpowiednią ilość białka, składników mineralnych, energii oraz witamin. To ile krowa otrzymuje pożywienia jest zależne od tego, czy ma laktację, jest w czasie zasuszania. Jeżeli chodzi o żywienie bydła warto zwrócić uwagę na to, że wyróżnia się pasze objętościowe i  pasze treściwe. Wśród tych pierwszych wyróżnia się pasze soczyste oraz pasze suche. Stanowią one aż 80% dostarczanego pożywienia. Pasze treściwe to ziarna zbóż, śrut, czy nasiona roślin motylkowatych. Chcąc, by krowa była jak najbardziej wydajna istotny jest specjalny sposób żywienia. Oba rodzaje pasz muszą być ze sobą zmieszane.  Najważniejsze jednak, by wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo. 

Żywienie cieląt można podzielić na etapy. Na początku to młode zwierzę żywi się siarą, później mlekiem, albo preparatami mlekozastępczymi, a na końcu paszami stałymi. Produkty mlekozastępcze muszą mieć w składzie przede wszystkim odtłuszczone mleko w proszku, a także serwatkę. Chcąc zadbać o dobre źródło energii, najlepiej w tej roli sprawdzi się tłuszcz zwierzęcy. W 3 etapie najlepiej jeśli cielę otrzymuje mieszanki z całymi ziarnami zbóż, dzięki którym młode zwierzę ma okazję ćwiczyć mięśnie żuchwy, aby jak najlepiej pracowały. 

 Jak karmić króliki

To ile królik otrzyma posiłków, z jakich składników powinno się składać jego pożywienie jest zależne od tego w jakim jest stanie fizjologicznym, jaka jest jego masa ciała, jakiej jest płci, rasy, jaki ma wiek. Króliki powinny otrzymywać paszę objętościową, a także paszę treściwą. Pasze treściwe to ziarna zbóż, śruty, czy koncentraty paszowe, mają formę sypką, albo granulowaną. Pasze objętościowe mogą być suche oraz wilgotne. Dieta królików, tak jak innych dieta musi być zbilansowana, bogata w minerały, witaminy, zapewnić energię. 

Wybór pokarmu dla zwierząt to istotna sprawa, by zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie oraz stan zdrowia. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie