Olej z łososia dla psa - właściwości, kiedy podawać?

Mateusz Nowak
27.08.2024

Każdy właściciel czworonoga pragnie zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Kluczem do sukcesu jest zdrowa i zbilansowana dieta, która powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto jednak pomyśleć o włączeniu do jego jadłospisu suplementów, dzięki którym kompleksowo zadbasz o kondycję organizmu swojego pupila. W praktyce mowa o oleju z łososia dla psa, który jest źródłem wielu ważnych substancji odżywczych. Dlaczego warto na niego postawić? Sprawdź!

Olej z łososia dla psa - jak powstaje?

Dobrej klasy olej z łososia dla psa i kota pozyskiwany jest z łososia atlantyckiego. Ważne jest jednak to, aby pochodził od okazów żyjących dziko, a nie ryb hodowlanych. Powód? Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz w nim wszystko to, co najlepsze dla zdrowia i samopoczucia Twojego czworonożnego przyjaciela.

Pamiętaj o tym, że dzikie łososie żywią się tym, co koegzystuje w ich naturalnym środowisku w przeciwieństwie do okazów hodowanych na masową skalę, którym podaje się przetworzoną paszę. Ponadto surowy olej z łososia wyróżnia się zdecydowanie bardziej delikatnym smakiem i aromatem. Jest także bardziej łagodny dla układu pokarmowego psa i nie stanowi dla niego obciążenia.

Naturalne oleje z łososia można bardzo łatwo rozpoznać - charakteryzują się pomarańczowym kolorem, który wpada w różowe tonacje. To jasny sygnał, że ryby żywiły się skorupiakami w duecie z innymi organizmami, które zawierały moc karotenoidów. Musisz jednak uważać - w niektórych przypadkach producenci porywają się na dodawanie sztucznych barwników do olejów dla zwierząt, dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z jego składem. Stawiaj także na suplementy od małych, lokalnych dostawców, które w 100% pochodzą z natury i na próżno szukać w nich m.in. oleju palmowego.

Ponadto dobry olej z łososia dla psa to ten nierafinowany, nieprzetworzony. Dzięki temu zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości zdrowotne, które są tak ważne dla prawidłowego rozwoju psa i utrzymania jego organizmu w dobrej kondycji. Zwróć także uwagę na certyfikaty jakości i zgodność z normami.

Olej z łososia dla psów - właściwości prozdrowotne

Naturalny olej z łososia dla psa pochodzący z dzikich ryb to jeden z produktów, którego nie może zabraknąć w codziennym menu Twojego zwierzaka. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które stanowią bardzo ważny element układanki zwanej zdrową i zbilansowaną dietą. Zdrowe tłuszcze działają wielokierunkowo, a tym samym kompleksowo wspierają organizm Twojego pupila.

Szukaj oleju z łososia, który zawiera moc kwasów DHA i EPA. W dobrej jakości produktach znajdziesz aż ok. 22,8 g kwasów EPA i 18,9 g DHA. To niezwykle ważne z uwagi na to, że organizm psa nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować. Wniosek jest prosty - musisz zadbać o dostarczanie ich mu z zewnątrz. Co prawda ich źródłem są niektóre produkty spożywcze, jednak ich zawartość często nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na nie.

Musisz wiedzieć, że kwasy omega-3 zawarte w naturalnym oleju z łososia to prawdziwa skarbnica zdrowia. Na tapet warto wziąć ich zbawienny wpływ na układ nerwowy psów. Duet kwasów DHA i EPA odgrywa w nim kluczową rolę - nie dość, że wchodzą w skład błony komórkowej neuronów odpowiedzialnych za przepływ informacji, to w dodatku są podstawowymi tłuszczami tkanki budującej układ nerwowy. Tym samym są niezwykle istotne nie tylko dla dorosłych psów, ale przede wszystkim szczeniąt w początkowej fazie rozwoju całego organizmu. Warto serwować go także psim seniorom z uwagi m.in. na osłabione funkcje poznawcze, zapamiętywania, jak również koncentracji.

Kwasy omega-3 to także bardzo cenne wsparcie dla układu odpornościowego czworonoga. Powód? Stymulują funkcjonowanie neutrofili (rodzaju białych krwinek), jak również uczestniczą w ich budowie. To właśnie one są odpowiedzialne zarówno za zidentyfikowanie patogenów chorobotwórczych, jak również ich neutralizację. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że kwasy omega-3 wpływają na proces wydzielania leukotrienów, które są “winne” inicjacji procesów zapalnych w organizmie. To właśnie za ich sprawą u pupila możesz zaobserwować nadmierną ilość śluzu w drogach oddechowych, jak również objawy alergii czy reakcje astmatyczne.

Musisz wiedzieć, że składniki zawarte w oleju z łososia atlantyckiego dla psa przyczyniają się do zwalczania u niego stanów zapalnych. To bardzo prosta droga do łagodzenia dolegliwości związanych m.in. z artretyzmem czy innych schorzeń układu ruchu.

Nie bez znaczenia pozostaje również rola kwasów omega-3 w przywróceniu zdrowego wyglądu zarówno sierści, jak i skóry u psa. Niedobór tych istotnych składników sprawia, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia, a patogeny chorobotwórcze łatwiej przez nią przenikają. To często prowadzi nie tylko do problemów dermatologicznych, ale również osłabienia kondycji futra. Podając regularnie swojemu pupilowi olej z łososia możesz temu skutecznie zaradzić.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie