Klatka kennelowa – po co się ją stosuje?

Marek Szydełko
11.09.2023

Opieka nad psem nie sprowadza się tylko do zapewnienia mu dachu nad głową, wyżywienia i bliskiego kontaktu z człowiekiem. Na szeroko pojmowany dobrostan zwierzęcia składa się również dbanie o jego bezpieczeństwo i komfortowy wypoczynek. W tę potrzebę idealnie wpisuje się klatka kennelowa. Wyjaśniamy, czym jest taka klatka i po co się ją stosuje.

Klatka kennelowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Klatka kennelowa (z ang. kennel, czyli buda), to po prostu domowy kojec dla psa, który stanowi prywatną przestrzeń pupila w domu czy w mieszkaniu. Choć może się wydawać, że zamykanie psa w klatce jest niehumanitarne i sprzeczne z zasadami prawidłowej opieki nad czworonogiem, to w rzeczywistości ma to głęboki sens.

Podstawowym celem zakupu klatki kennelowej jest wydzielenie „psiej przestrzeni”, w której pupil czuje się maksymalnie bezpiecznie i komfortowo. Jest to strefa, w którą nie powinien ingerować człowiek – pies przebywający w klatce kennelowej musi mieć pełne przekonanie, że stanowi ona jego oazę, w której ma zagwarantowany spokój, może odseparować się od otoczenia i na pewno nie stanie mu się w niej krzywda.

Czy wiesz, że…

tzw. klatkowanie jest jednym z elementów treningu behawioralnego psa?

Kiedy stosuje się klatkę kennelową?

Klatka dla psa ma szerokie zastosowanie w opiece nad czworonogiem. Można ją wykorzystywać zarówno w domu, jak i w podróży.

Oto przykłady typowych zastosowań klatki kennelowej:

  • Oswajanie psa z nowym miejscem – jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt oraz psów przygarniętych ze schroniska, które potrzebują więcej czasu na adaptację w domu i zaufanie nowym opiekunom.
  • Odpoczynek – klatka kennelowa sprzyja regeneracji psa po treningu, długim spacerze, pracy (np. w przypadku psów myśliwskich czy biorących udział w zawodach).
  • Wyciszenie – klatki kennelowe doskonale sprawdzają się podczas wystaw psów rasowych, zajęć z behawiorystą czy treningu posłuszeństwa w szkółce.
  • Praca nad problemami behawioralnymi psa, w tym nad lękiem, agresją, załatwianiem się w domu etc.
  • Wizyta u weterynarza – klatka pomaga psu w opanowaniu stresu związanego z badaniem i przebywaniem w lecznicy.
  • Podróż samochodem – klatka kennelowa zapewnia psu maksimum bezpieczeństwa i wysoki komfort podróżowania.
  • Wakacje – dzięki klatce pies poczuje się o wiele pewniej w nowym miejscu, zwłaszcza zostawiany w pokoju hotelowym pod nieobecność rodziny.

Pamiętaj!

Klatki kennelowej nie wolno wykorzystywać do karania psa. Pupil nie może jej kojarzyć z niczym negatywnym, w przeciwnym razie klatka nie będzie spełniać swojej roli.

Rodzaje klatek kennelowych

Podstawowy podział klatek kennelowych sprowadza się do modeli:

  • Transportowych – nazywanych też transporterami. Takie klatki idealnie sprawdzają się w podróży, podczas wizyt u weterynarza, a w przypadku małych ras mogą też być wykorzystywane w domu.
  • Materiałowych – są estetyczne, miękkie, dzięki czemu zapewniają psu maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Nie grzeszą natomiast trwałością, zwłaszcza w przypadku aktywnych psów, które wielokrotnie w ciągu dnia wchodzą i wychodzą z klatki.
  • Metalowych – najtrwalsze i najsolidniejsze, dzięki czemu posłużą przez wiele lat. Idealnie sprawdzają się u psów ras średnich i dużych, jak i bardzo aktywnych czworonogów.

Gdzie postawić klatkę kennelową?

Klatka powinna stanąć w takim miejscu, w którym pies rzeczywiście będzie mógł odpocząć, wyciszyć się, a nawet odseparować od rodziny, gdy ma taką potrzebę. Wybierzmy miejsce względnie ciche, z dala od przeciągów i stref komunikacyjnych (korytarz, wiatrołap, klatka schodowa etc.).

Podsumowanie

Klatka kennelowa to bardzo ciekawa propozycja dla właścicieli psów, którzy chcą jeszcze lepiej zadbać o dobrostan pupila i stworzyć mu prywatną, komfortową przestrzeń w domu. Zaletą takiej klatki jest również to, że można ją wykorzystać do transportowania zwierzaka, jak i zabrać np. na wakacje w hotelu, zapewniając psu poczucie bezpieczeństwa w obcym miejscu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie