Kamizelka ratunkowa dla psa — fanaberia czy obowiązek?

Mariusz Siwko
26.04.2023

Do niedawna większość osób była przekonana, że każdy pies potrafi pływać. W rzeczywistości nie jest to takie oczywiste. Zwierzęta potrafią utrzymać się na wodzie, jednak ich zdolności pływackie zależne są od rasy. Oprócz tego pływanie jest męczące, przez co pies w sytuacji kryzysowej może nie poradzić sobie w wodzie. Z tego powodu producenci zaczęli oferować coraz więcej akcesoriów do pływania, w tym np. kamizelki ratunkowe dla psa. Sprawdź, dlaczego warto w nią zainwestować!

Czy kamizelka ratunkowa dla psa jest obowiązkowa?

Na ten moment nie obowiązują żadne przepisy wymagające od właścicieli czworonogów wyposażenia ich w kamizelki ratunkowe. Dotyczy to nie tylko psów, ale wszelkich innych zwierząt domowych. Warto jednak zauważyć, że dobrze dobrany kapok dla psa zwiększa jego bezpieczeństwo w wodzie, minimalizując ryzyko ulegnięcia wypadkowi.

Dlaczego warto stosować kapok dla psa? Zalety kamizelek ratunkowych

Wbrew pozorom, kamizelka ratunkowa dla psa nie chroni tylko przed utonięciem. Pełni ona również inne funkcje:

  • zabezpiecza odcinek szyjny kręgosłupa — zwierzęta podczas pływania bez dodatkowej ochrony zadzierają wysoko głowę, aby uniknąć jej zalania;
  • eliminuje ryzyko podtopienia w sytuacji, kiedy pies za daleko oddali się od brzegu lub łodzi;
  • zmniejsza ryzyko wyziębienia;
  • ułatwia wyciągnięcie zwierzęcia z wody dzięki uchwytom na grzbiecie;
  • pomaga w nauce pływania i holowania;
  • zwiększa widoczność psa nawet w niekorzystnych warunkach.

Warto mieć świadomość, że kamizelki są istotne również z innego powodu. Przede wszystkim pies, który pływa perfekcyjnie, może doznać skurczu mięśni lub zostać porwanym przez silny nurt rzeki. W takim przypadku kapok dla psa skutecznie chroni zdrowie i życie czworonoga — zwierzę utrzymuje się na powierzchni wody i ma możliwość bezpiecznie dotrzeć do brzegu.

Po czym poznać dobrze dobraną kamizelkę ratunkową dla psa?

Aby kapok dla psa był funkcjonalny, powinien on być dobierany odpowiedzialnie, zgodnie ze specyfiką anatomiczną danego czworonoga. Wybór odpowiedniego rozmiaru nie powinien sprawiać jednak dużego problemu, ponieważ dostępna w sklepach oferta kamizelek jest duża. Co więcej, mają one dodatkowe regulowane elementy, w tym pasy opinające klatkę piersiową i szyję. Ważna jest także duża wyporność i wytrzymałość kapoka.

Właściwie dobrana kamizelka ratunkowa dla psa nie krępuje ruchów zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie kapoka na lądzie jeszcze przed pierwszym użyciem w wodzie. W ten sposób sprawdza się rozmiar, dopasowanie, a także sposób zachowania zwierzęcia z dodatkowym wyposażeniem.

Kapok dla psa a jego bezpieczeństwo na wodzie i jachcie

Oprócz dodatkowych uchwytów ułatwiających przeniesienie psa w bezpieczne miejsce, bezpieczeństwo zapewnią jaskrawe kolory i odblaski, dzięki czemu zwierzę jest widoczne nawet po zmierzchu. Z kolei decydując się na kapok dla psa z dedykowanym uchwytem na smycz, można uprawiać pływanie rekreacyjne bez większych obaw.

O czym pamiętać wybierając kapok dla psa?

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy specjalistów pracujących w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych lub żeglarskich. Sprzedawcy powinni zmierzyć psa i dobrać właściwy rozmiar — nieodpowiedni nie ochroni właściwie psa. Oprócz tego pozwalają pozytywnie skojarzyć kapok, dzięki czemu pies chętniej będzie spędzać czas w wodzie.

Warto pamiętać, że mimo noszenia kapoka, pies może nadal bać się pływać. W takim przypadku na znaczeniu nabierają skojarzenia.

Czy kamizelka ratunkowa dla psa jest konieczna podczas nauki pływania?

Kamizelki ratunkowe są zalecane podczas nauki pływania. Często jest tak, że zestresowany pies zaczyna gwałtownie uderzać łapami o wodę, doprowadzając do podtopień. Aby tego uniknąć, warto zastosować kapok, który pozwoli czuć się zwierzęciu bezpieczniej.

Mimo iż obowiązujące prawo nie nakłada obowiązku noszenia przez zwierzęta kamizelek, są one zalecane ze względu na liczne swoje zalety. Kapok dla psa jest multifunkcjonalny — pomaga w nauce, chroni, zwiększa widoczność, a także zapewnia prawidłową postawę ciała czworonoga podczas pływania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie