Jaka będzie najlepsza karma dla owczarka niemieckiego?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, jaka karma będzie odpowiednia dla czworonoga. W sklepach nie brakuje propozycji, a wiele marek kusi promocjami, rozbudowanymi opisami czy też atrakcyjną oprawą graficzną. A przecież najważniejszy ma być skład. Poza tym opiekunowie powinni również zwracać uwagę, że inne jedzenie będzie właściwe dla szczeniaka owczarka niemieckiego, a inne dla psa dorosłego czy seniora. Coraz częściej spotkać można propozycje przygotowywane specjalnie dla konkretnych ras. I warto po nie sięgać.

Co wybrać dla szczeniaka owczarka niemieckiego?

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego warto poświęcić czas, by wybrać tę odpowiednią dla konkretnego psiaka. Owczarek niemiecki to bardzo popularna rasa. Jest lubiana przez opiekunów, a dzięki jej predyspozycjom często jest wykorzystywana także przez służby mundurowe i ratunkowe. Jeszcze do niedawna owczarka niemieckiego hodowano do zaganiania i pilnowania owiec. Obecnie częściej docenia się ich rodzinne usposobienie, oddanie oraz lojalność i odwagę. To psy, które się bardzo szybko uczą i są chętne do współpracy. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na tę rasę, a od pierwszych miesięcy życia dorosłego owczarka niemieckiego szkoli się też jako psa służbowego czy obronnego dla policji, wojska i służby celnej, jako ratowniczego psa terapeutycznego, poszukiwawczego oraz jako przewodnika dla niewidomych. Jak widać, ilość zadań jest spora, więc niezwykle ważne jest to, by o pupila odpowiednio zadbać, a właściwa dla owczarka niemieckiego karma to najważniejszy krok – od szczeniaka do seniora.

Jedzenie odpowiednie dla dorosłego owczarka niemieckiego

Mokra lub sucha karma to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście poza samym kryterium rasy warto też wziąć pod uwagę tryb życia i poziom aktywności psa. Owczarek niemiecki, który jest cały dzień w pracy i ciągle się rusza będzie wymagać większej ilości energii niż kanapowiec, który wychodzi na krótkie spacery i ma czas odpocząć. Wówczas mokra karma w zbyt dużej ilości może prowadzić do nadwagi, która jest dla tej rasy niebezpieczna. Ilość jedzenia powinna być dobrana indywidualnie do wagi optymalnej psa. Pomocą może być również określona przez producenta karmy wielkość porcji oraz oczywiście zalecenia weterynarza.

Mokra czy sucha karma dla owczarka niemieckiego?

Dobra  karma sucha lub mokra przeznaczona dla owczarków niemieckich musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Koniecznie należy więc przeanalizować skład pożywienia. Powinien on przede wszystkim bazować na mięsie. Im będzie go więcej, tym po prostu lepiej, a szczegółowe proporcje muszą być uwzględnione na opakowaniu karmy dla szczeniąt czy też dorosłych owczarków niemieckich. Poza mięsem w składzie znaleźć się mogą warzywa oraz ewentualnie niewielki dodatek zbóż. Bardzo często właściciele tej rasy psów mają również dylemat, czy zdecydować się na mokre czy suche karmy. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a opcją pośrednią jest żywienie mieszane. Z pewnością karma sucha jest łatwiejsza do podania, dłużej zachowuje świeżość i jest tańsza. Mokra jest natomiast smaczniejsza, ma mniej kalorii, a woda pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu moczowego. Nic więc dziwnego, że owczarki niemieckie tak jak i inne psy chętniej sięgną po pyszne aromatyczne kawałki.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.