Jak zadbać o psa chorującego na serce?

Choroba serca wykryta u ukochanego czworonoga brzmi jak wyrok, ale w rzeczywistości wcale nie musi nim być! Dzięki ogromnemu postępowi medycyny weterynaryjnej możliwe jest nie tylko uratowanie psiego życia, ale zapewnienie podopiecznemu naprawdę komfortowego funkcjonowania na co dzień pomimo choroby. Jak dbać o czworonoga, u którego zdiagnozowany został problem kardiologiczny? Sprawdź!

Objawy choroby serca – kontrola i obserwacja to podstawa!

Wady i choroby serca u psa można podzielić na wrodzone i nabyte. Te pierwsze zazwyczaj łatwo zauważyć już u szczeniąt podczas rutynowej kontroli weterynaryjnej. Choroby nabyte ujawniają się najczęściej u psów starszych (powyżej 5. roku życia), choć nie jest to regułą, gdyż tak naprawdę pies, z różnych przyczyn (np. w wyniku choroby pasożytniczej lub zakaźnej), może zachorować w każdym wieku. Rozwojowi choroby kardiologicznej nie zawsze da się zapobiec. Niemniej, posiadając niezbędną wiedzę, regularnie odwiedzając gabinet weterynaryjny w celu profilaktycznych badań i obserwując pupila, możesz szybko wychwycić niekorzystne zmiany i powstrzymać postęp schorzenia. Na co zwracać uwagę?

Psy, nawet te, które ze względu na uwarunkowania rasy nie potrzebują dużej dawki ruchu i nie są szczególnie energiczne, zazwyczaj chętnie oddają się zabawie, szkoleniu i długim spacerom. Czworonóg, u którego rozwija się choroba kardiologiczna, może unikać już niewielkiej aktywności, szybko się męczy, dyszy, jego oddech jest wyraźnie przyspieszony. Męczliwości może towarzyszyć tzw. kaszel sercowy, nasilający się zwłaszcza rano, w nocy, w trakcie wysiłku lub zaraz po nim. W skrajnych przypadkach może dochodzić do omdleń i wymiotów spowodowanych wysiłkiem, upałem i silnymi emocjami.

Choroba serca u psa – jak pomóc pupilowi?

Podstawą jest oczywiście konsultacja z lekarzem weterynarii, który wykona badania, postawi diagnozę i wprowadzi leczenie. Absolutną koniecznością jest przestrzeganie wszelkich zaleceń specjalisty, w tym:

  • podawanie przepisanych leków;
  • zmiana diety;
  • dostosowanie aktywności fizycznej do potrzeb i możliwości psa;
  • zapewnienie spokojnego otoczenia.

Farmakoterapia, z racji tego, że większości chorób serca nie można całkowicie wyleczyć, musi być stosowana do końca życia czworonoga. Kwestię aktywności fizycznej należy ustalić z lekarzem. Pamiętaj o tym, że zupełna rezygnacja z niej nie jest wskazana, ale wysiłek musi być dostosowany do możliwości pupila. Z kolei najlepszym rozwiązaniem w przypadku diety jest zmiana pożywienia na karmy specjalistyczne, dedykowane psom z określonymi schorzeniami, jak np. karmy SPECIFIC™.

Pies chorujący na serce nie musi i nie powinien cierpieć. Jeśli tylko zostanie otoczony należytą opieką, będzie szczęśliwym, normalnie funkcjonującym czworonogiem, z którym przeżyjesz kolejne wspaniałe lata!

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie