Jak wybrać salon groomerski? Co brać pod uwagę?

Marek Szydełko
19.01.2023

Wybór salonu groomerskiego to nie tylko kwestia związana z estetycznym wyglądem pupila. Jest to ważne również z uwagi na to, że powierzamy swojego czworonoga obcej osobie i chcemy, aby miał on zapewnione bezpieczeństwo.

Wybór odpowiedniego groomera

Wybór odpowiedniego groomera jest niezwykle ważny. Właścicielom czworonogów zależy na tym, żeby ich pupile doskonale się prezentowały. Z punktu widzenia bezpieczeństwa psa czy kota, najważniejsze jest jednak to, aby w danym salonie groomerskim zwierzęciu nie wydarzyła się krzywda. Niezwykle istotne są odpowiednie podejście groomera do czworonoga, delikatność podczas przeprowadzanych zabiegów, warunki jakie panują w salonie. Zanim zapiszemy naszego pupila na wizytę, warto przeanalizować kilka aspektów.

Warto czytać opinie

W przypadku salonu groomerskiego, dobrą praktyką jest czytanie na jego temat opinii. Najlepiej, jeśli możemy udać się z czworonogiem do zaufanego miejsca, poleconego przez znajomych. Jeśli jednak nie mamy kogoś, kto podzieliłby się z nami swoim doświadczeniem, sprawdźmy co o danym miejscy mówi internet. Przyglądnijmy się szczególnie negatywnym opiniom, często bowiem niezadowolony z jakiegoś powodu klient chce po prostu popsuć renomę salonowi. Można też popytać na grupach dla psiarzy i kociarzy w mediach społecznościowych, ich członkowie chętnie dzielą się przemyśleniami na temat miejsc polecanych i tych mniej interesujących. Warto też zapytać swojego weterynarza – niektóre lecznice dla zwierząt nawet współpracują z groomerami.

Galeria na stronie internetowej

Renomowane salony groomerskie będą mieć swoje strony internetowe. Oczywiście, nie oznacza to, że salon, który jej nie posiada od razu powinniśmy skreślić, jeśli jednak dane miejsce prezentuje galerię ostrzyżonych pupili, warto do niej zerknąć i sprawdzić czego możemy spodziewać się po wizycie. 

Czystość salonu i bezpieczeństwo zwierzęcia

Zanim zdecydujemy się zostawić naszego pupila w salonie groomerskim, warto zorientować się w tym jakie warunki panują w danym miejscu. Istotne kwestie, o które warto i powinno się zapytać to na przykład dezynfekcja narzędzi. Salon groomerski powinien dysponować lampą UV, sterylizatorem. Można też zapytać o same narzędzia i ich jakość oraz o używane kosmetyki, szczególnie jeśli nasz pupil jest alergikiem. Warto rzucić okiem na sam salon – powinien on być regularnie sprzątany. Niedopuszczalne jest, aby podczas pielęgnacji naszego pupila inne psiaki czy koty biegały niepilnowane po pomieszczeniu. Salon powinien mieć możliwość bezpiecznego "przechowania" zwierzęcia przez chwilę do momentu odbioru przez właściciela – zdarza się bowiem, że groomerzy umawiają się z właścicielami na odbiór za "około godzinę".

Groomer, który zna się na swoim fachu

Najważniejszą kwestią jest sam groomer. Nie musi mieć on ściany obwieszonej dyplomami, warto jednak aby miał za sobą ukończony kurs. Poza tym, groomer z doświadczeniem powinien wiedzieć jakie techniki zastosować (na przykład strzyżenie lub trymowanie), które zabiegi będą dla naszego pupila korzystne, a które nie. Powinien on też wiedzieć jak dbać o różne rodzaje sierści, włosów. Istotne jest także to, czy dogadamy się z danym groomerem – profesjonalista odmówi na przykład strzyżenia psiaka w czasie największych upałów, ponieważ sierść ma właściwości termoregulacyjne. Z drugiej strony, groomer nie powinien narzucać swojej "wizji artystycznej" – jeśli nie chcesz robić swojemu pupilowi wystawowego uczesania, groomer powinien zastosować się do wskazówek.

Warto też przyjrzeć się samemu zachowaniu groomera. Unikać lepiej tych, którzy sprawiają wrażenie wystraszonych (ma to zastosowanie szczególnie w przypadku dużych psów), nerwowych, agresywnych. 

Obserwuj pupila po wizycie

Po wizycie u groomera dobrze jest poobserwować swojego pupila. Jeśli będzie otępiały, przestraszony, nerwowy – może być to sygnał, że w salonie wyrządzono mu krzywdę i nie jest to miejsce odpowiednie dla zwierzaka. Dobrze jest też przyjrzeć się skórze zwierzęcia i sprawdzić czy nie ma ona zacięć czy drobnych ranek. Nawet w najlepszym salonie może się zdarzyć, że na przykład pies szarpnie się przy obcinaniu pazurków i jeden z nich lekko podkrwawi – groomer powinien poinformować o właściciela o takim incydencie.

Artykuł został opracowany przez salon groomerski Leśny Zakątek. Więcej informacji sprawdzić można na stronie: lesnyzakatek.org.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie