Jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa?

Mariusz Siwko
02.10.2023

Mówi się, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Aby pozostawały jednak w dobrej formie, należy dobrać dla nich odpowiednią karmę. Podobnie jak ludzie, czworonogi mają różne gusta oraz potrzeby, dlatego nie zawsze jest to takie proste. Sprawdź, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego futrzaka!

Karma dla psa – najważniejsze informacje

Najważniejszym składnikiem karm dla zwierząt powinno być mięso. Oczywiście mogą znajdować się  w nich dodatki w formie roślin strączkowych lub ziemniaków, jednak zdecydowanie nie powinny one dominować. Im wyższa zawartość mięsa, tym lepiej dla Twojego czworonoga.

Najpopularniejsze rodzaje karm dla psów

Można wyróżnić następujące rodzaje karm.

  • Karma mokra – jest to karma, w której znajduje się duże stężenie wody, stanowi ona dobre rozwiązanie dla psów, które mają trudności z piciem dostatecznej ilości płynów lub po prostu wolą ten rodzaj pożywienia od karm suchych. Koszt takiej karmy jest jednak wyższy, a do tego szybciej ulega ona zepsuciu.
  • Karma sucha dla psa – docenią ją psy w każdym wieku, o ile nie mają problemów z gryzieniem. Znajduje się w niej mniej wody, ale poszczególne porcje są bardziej sycące. W takim przypadku należy pamiętać, aby obok miski z jedzeniem zawsze stawiać miskę wody.
  • Karma półwilgotna – to złoty środek dla psów, które nie lubią ani mokrej, ani suchej karmy.
  • Karma dietetyczna – to karma dedykowana psom z nadwagą.
  • Karma rybna.
  • Karma specjalistyczna – przygotowywana jest z myślą o czworonogach, które mają specjalne potrzeby, np. mają alergie lub na coś chorują.

Karmy pełnoporcjowe

Jeżeli pies ma spożywać daną karmę na co dzień, a nie tylko okazyjnie (np. w ramach przekąski), powinna być ona opatrzona określeniem „karma pełnoporcjowa”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dostarczysz psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które wpływają z kolei  na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Karmy a wiek psa

Przy wyborze karmy warto pod uwagę wziąć także wiek psa.

W karmach dla szczeniąt powinna znajdować się większa ilość białka i tłuszczów. Produkty tego typu muszą być bogate w witaminy, składniki mineralne (wapń i fosfor) oraz kwasy Omega-3. Małe pieski mają również większe zapotrzebowane energetyczne od tych dorosłych, dlatego potrzebują nawet 2 razy więcej kalorii.

Dietę należy odpowiednio dopasować również wtedy, kiedy pies jest już dorosły – zwłaszcza, jeśli został wykastrowany. Wynika to z tego, że wówczas obniża się przemiana materii oraz zwiększa się apetyt. W takiej sytuacji ważne jest przede wszystkim to, aby kontrolować spożycie kalorii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie