Jak wybrać dobry psi hotel?

Andrzej Winnicki
28.07.2023

Czeka Cię wyprawa na wakacje i tym razem nie możesz zabrać ze sobą swojego pupila? A może na horyzoncie zbliża się służbowy wyjazd, a ty zastanawiasz się, jak zapewnić psu najlepszą opiekę pod Twoją nieobecność? Sprawdzonym i coraz popularniejszym w Polsce rozwiązaniem jest psi hotel. 

Ceny usługi hotelu dla psa bardzo zróżnicowane, dlatego koszty pobytu psa wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę. Przy ustalaniu cen pod uwagę bierze się wiele czynników. Na szczęście istnieją platformy, dzięki którym można łatwo zweryfikować te koszty i dopasować je do swoich możliwości.

Aby jednak pobyt Twojego ulubieńca w hotelu okazał się dobrym rozwiązaniem, trzeba zadbać o kilka dodatkowych szczegółów. Podpowiadamy, jak wybrać dobry hotel dla psa.

  1. Rodzaje psiego hotelu
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając psi hotel?
  3. Temperament psa - czyli co jeszcze ma znaczenie?

Rodzaje psiego hotelu

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy hoteli dla psów. Warszawa, ale także inne miasta, oferują różne możliwość wyboru, jednak to od właściciela ostatecznie zależy, na którą opcję się zdecyduje.

Domowy hotel dla psów

W domowym hotelu nie ma żadnych boksów ani kojców, a psy przebywają w tych samych pomieszczeniach i pokojach, co tymczasowy opiekun oraz inni czworonożni goście hotelowi. Panuje tu pełna swoboda, a właściciel pupila może liczyć na całodobową opiekę i indywidualne podejście. 

Kojcowy hotel dla psów

W tym przypadku przebywający w hotelu pies ma do dyspozycji swój pokój, boks lub wybieg, w którym może spędzać czas samotnie lub w grupie innych psów. Oczywiście, wymiary kojców spełniają wymogi ustawy o ochronie zwierząt, a niejednokrotnie zapewniają znacznie większy komfort.

Która opcja jest lepsza? Należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi względami i temperamentem własnego psa. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając psi hotel?

Sam typ hotelu to tylko jedna z kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Co jeszcze wymaga zainteresowania? O co warto dopytać, decydując się na pobyt psa w hotelu?

Warunki przyjęcia psa

Każdy hotel ma prawo do wprowadzenia własnych zasad dotyczących przyjmowania zwierząt. W każdym przypadku pies powinien mieć książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, jednak często pojawiają się dodatkowe regulacje. Niektóre ośrodki nie przyjmują psów niewykastrowanych czy niewysterylizowanych albo suk w trakcie cieczki. 

Bezpieczeństwo i higiena

Weryfikując psi hotel, warto sprawdzić w jakich warunkach będzie przebywał pupil. Czy wybieg dla psa jest czysty i dobrze zabezpieczony? W jaki sposób odbywają się spacery? Czy zwierzę będzie mogło liczyć na szybką pomoc weterynaryjną w razie pogorszenia stanu zdrowia?

Kompetencje opiekuna

Warto szczególnie sprawdzić wiedzę i przygotowanie osób pełniących rolę opiekuna zwierząt, ponieważ przepisy prawa nie nakładają żadnych konkretnych wymagań co do tego zagadnienia.

Indywidualne podejście

Nawet jeśli w danym miejscu znajdziemy informację typu "zapewniamy indywidualne podejście", warto dopytać, co to oznacza. Czy psy traktowane są jako stado, czy faktycznie opiekun dostosuje się do nawyków i potrzeb Twojego pupila?

Temperament psa - czyli co jeszcze ma znaczenie?

Przy wyborze psiego hotelu, kluczową rolę odgrywa także temperament psa. Jeśli jest przyzwyczajony do życia w mieszkaniu, uwielbia kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami, to hotel domowy może być najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jeżeli Twój czworonóg jest nieco bardziej niezależny, preferuje spędzanie czasu na podwórku, indywidualny boks może okazać się dla niego bardziej komfortowym miejscem.

Każdy właściciel psa musi przeprowadzić odpowiednią analizę, aby podjąć właściwą decyzję. Warto wziąć pod uwagę charakter psa, jego codzienne zwyczaje i preferencje, aby zapewnić mu jak najbardziej odpowiednie warunki podczas pobytu w hotelu. Dobór odpowiedniego psiego hotelu jest istotny dla dobrostanu naszego zwierzaka. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie potrzeb swojego pupila przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie