Jak przyzwyczaić psa do klatki i dlaczego warto to zrobić?

Antoni Kwapisz
30.08.2023

Klatka dla psa wielu osobom kojarzy się negatywnie. Zamykać psa w klatce - co to w ogóle za pomysł? Tymczasem okazuje się, że prawidłowo wprowadzona klatka zwykle bardzo szybko staje się ulubionym miejscem psa w całym domu. Z czego wynika ten fenomen?

Klatka kennelowa - tak często polecana przez trenerów i behawiorystów - ma za zadanie spełniać rolę psiego azylu tj. miejsca, gdzie pies może spokojnie odpocząć, zjeść gryzak, wyspać się lub uciec, gdy się czegoś przestraszy. Innymi słowy, gdzie będzie się czuć bezpiecznie i nic nie będzie mu przeszkadzać. 

Być może zauważyłeś, że większość psów chętnie wybiera do spania miejsca ciasne, zadaszone, przypominające psią budę czy norę. Nie zawsze jednak takie miejsce w naszym domu istnieje. Klatka zastępuje je doskonale.

Korzystanie z klatki dla psa nie zawsze jest też jednoznaczne z jej zamykaniem. W wielu domach klatka stoi przez większość dnia otwarta, a pies sam chętnie wybiera ją na miejsce odpoczynku i relaksu.

W jakich sytuacjach przyda Ci się klatka dla psa? 

Mało psich akcesoriów znajduje tak szerokie zastosowanie jak klatka kennelowa dla psa. Z jednej strony pełni ona rolę psiego legowiska, z drugiej - stanowi ważne narzędzie w wychowaniu i terapii psów z problemami. Klatka sprawdzi się m.in:

  • podczas nauki czystości szczeniąt;
  • w przypadku destrukcyjnych zapędów psich podrostków;
  • w programie naprawczym nauki zostawania w domu;
  • w przypadku psów nerwowych i nadpobudliwych, dając im miejsce do wyciszenia się;
  • w przypadku psów lękliwych, wycofanych i po przejściach, dając im bezpieczne schronienie;
  • na wakacjach i w hotelu, dając psu namiastkę domu i ułatwiając bezpieczne zostanie w nowym miejscu;
  • w życiu codziennym, czyli w sytuacjach takich jak osuszenie psa po spacerze czy sprzątanie domu, bez psiego asystenta plączącego się wiecznie pod nogami.

Aby klatka mogła stać się psim azylem i narzędziem do pracy behawioralnej, musi zostać prawidłowo wprowadzona, a pies stopniowo do niej przyzwyczajony.

Jak przyzwyczaić psa do klatki?

1) Zacznij od wybrania dla klatki odpowiedniego miejsca. Powinno być ono w miarę spokojne, ale nie całkiem odosobnione. Ustawienie klatki w pomieszczeniu, gdzie pies nigdy nie zagląda raczej mija się z celem.

2) Do klatki włóż ulubione posłanie psa oraz inne rzeczy pachnące jego zapachem np. pluszową zabawkę lub gryzak. Na początku zostawał klatkę szeroko otwartą i daj psu możliwość spokojnego zapoznania się z nowym obiektem. Możesz wrzucić do środka kilka ulubionych smakołyków lub pachnący gryzak, aby pies zaglądając do środka zastał tam pyszną niespodziankę.

3) Przez kilka kolejnych dni Twoim zadaniem będzie skojarzenie psu otwartej klatki z samymi przyjemności. Możesz uzyskać to poprzez:

  • podawanie psu w klatce ulubionych gryzaków lub konga wypełnionego czymś pysznym w środku (jeśli pies chce je wynosić przywiąż zabawkę do klatki);
  • bawienie się z psem w klatce i obok klatki, np. wrzucając zabawki do środka;
  • chwalenie psa i nagradzanie za każdym razem jak sam wejdzie do klatki;
  • siadanie obok klatki i zachęcanie psa do przyjścia na przytulanki;

Jednym słowem, możesz wykorzystać wszystko co pies lubi, aby klatka stała się dla niego centralnym dystrybutorem przyjemności w domu :) Pamiętaj jednak, aby absolutnie nie wpychać psa do środka na siłę, ani nie próbować zamykać go w klatce zaraz na samym początku jego kennelowej przygody.

4) Gdy pies sam chętnie wchodzi już do klatki, warto nauczyć go wchodzenia tam na komendę np. ”na miejsce”. Osiągniesz to, zachęcając psa smakołykiem i nagradzając go za wejście do środka. W kolejnym etapie przedłuż czas ćwiczenia, nagradzając psa za dłuższe zostanie w klatce, kilkoma smakołykami podawanymi co kilka, a później co kilkanaście sekund. 

5) Do tej pory cały czas ćwiczyłeś z otwartą klatką, czas zatem przejść do etapu najważniejszego, czyli zamknięcia psa w środku. Początkowe próby zamknięcia powinny przejść jak najprzyjemniej, aby pies nawet nie zauważył, że jest zamknięty. Najlepiej zachęcić psa do wejścia dając mu do środka wypełnionego konga lub pachnący gryzak, a gdy pies położy się gryząc zdobycz, zamknąć na chwilę drzwiczki, poczekać kilka sekund i otworzyć. Stopniowo przedłużaj czas zamknięcia, starając się otwierać klatkę, zanim pies skończy jeść. Ćwiczenia z zamykaniem najlepiej przeprowadzać po spacerze, kiedy pies jest wybiegany i spokojny.

6) Ćwicząc z psem kilku i kilkunasto minutowe zamknięcia w środku, warto różnicować czas, raz zamykając go na dłużej a raz na krócej. Podczas zamknięcia możesz zostawić psu konga, gryzak, rozrzuconą karmę czy smakołyki, a jeśli trening idzie pomyślnie, czasami zamykać psa na chwilę bez niczego, po czym znów otwierać, gdy jest spokojny.

7) Jeśli zdarzy się, że pies zacznie piszczeć w klatce lub próbować się z niej wydostać należy to spokojnie przeczekać. Otwarcie klatki w tym momencie może sprawić, że pies nauczy się robić to samo za każdym razem, gdy będzie chciał wyjść na zewnątrz. Zaczekaj zatem spokojnie, a gdy tylko pies uspokoi się na kilka-kilkanaście sekund, spokojnie otwórz klatkę. 

Następnym razem postaraj się zaplanować trening tak, aby nie dopuścić do silnego zdenerwowania psa. Zależy nam, aby pies łączył z klatką same pozytywne emocje. Pamiętajmy jednocześnie, że delikatne marudzenie czy popiskiwanie może się zdarzyć na samym początku treningu i jest to całkowicie naturalne.

8) W momencie, kiedy dojdziesz do etapu, w którym pies bez problemu zostaje w klatce powyżej kilkunastu minut, możesz zacząć próby z zostawaniem go samego w domu w klatce. Początkowe Twoje wyjścia powinny być naprawdę krótkie. Pamiętaj też o uprzednim zabraniu psa na długi spacer i zostawieniu w klatce miski z wodą.

9) Klatka powinna być dostępna dla psa cały czas, aby mógł zawsze znaleźć w niej spokój i schronienie. Możesz spróbować nakryć klatkę kocem lub specjalnym pokrowcem, aby zobaczyć czy pies woli mieć ją odkrytą czy zakrytą. Większość zwierząt łatwiej się wycisza i odpręża, kiedy klatka jest zasłonięta z minimum 3 stron. 

10) Jeśli musisz wykorzystać klatkę podczas dłuższej nieobecności, pamiętajmy, aby nie zostawiać w niej szczeniąt na dłużej niż 2 godziny, a psów dorosłych na więcej niż 4 godziny.

Po więcej porad na temat wychowania psa i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację zajrzyj na www.sklep.petsmile.pl.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie