Jak przygotować się do adopcji psa? To musisz wiedzieć!

Piotr Kowalczyk
25.01.2023

Adopcja psa ze schroniska to bardzo poważna decyzja, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Wiąże się z dużym stresem, zarówno ze strony zwierzęcia, jak i jego nowych właścicieli. Wymaga odpowiedniego podejścia oraz inwestycji w akcesoria dla nowego pupila. Podpowiadamy, jak można się przygotować do adopcji psa.

Poznawanie nowego pupila 

Pierwszym krokiem do udanej adopcji psa jest zmiana dotychczasowych zwyczajów jego nowego właściciela. Musi być przygotowany na częste wychodzenie na spacery i wiele początkowych niedogodności, które utrudnią jego życie. Przyszły właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę z tego, że czeka go wzmożona praca i wysiłek. Niejednokrotnie psy pochodzące ze schroniska są po traumatycznych przejściach, które mogą być związany z nagannym zachowaniem ich poprzednich opiekunów. Dlatego trzeba się przygotować na to, że zwierze może być zestresowane, wystraszone, a niekiedy agresywne. Przed jego adopcją warto poznać domowe sposoby na uspokojenie psa. Można tu wymienić takie metody jak masowanie zwierzęcia, zakup specjalnej kryjówki lub kamizelki antystresowej. Niektóre przypadki mogą wymagać stosowania tabletek uspokajających. Ponadto, warto skorzystać z konsultacji z behawiorystą lub zoopsychologiem. Należy dodać, że pierwsze dni, a nawet tygodnie mogą nie być lekkie. W takich sytuacjach liczy się cierpliwość i konsekwentna praca. Ostatecznie pies poczuje, że może zaufać swojemu nowemu właścicielowi i stać się jego najlepszym przyjacielem. 

Jadłospis dla psa 

Kolejna istotna kwestia odnosi się do żywienia psów. Pierwsza zasada to chwilowa kontynuacja poprzedniej diety psa, nawet jeśli pozostawia ona wiele do życzenia. W ten sposób szok dla układu nerwowego i reszty organizmu zwierzęcia będzie znacznie mniejszy. Dopiero po tygodniu można zacząć wprowadzać nowe elementy do jadłospisu i eliminować te, które nie powinny się w nim znajdować. Wbrew opiniom wielu osób pies nie może jeść tylko tego, co człowiek. Wręcz przeciwnie powinien unikać potraw przetworzonych z myślą o ludziach. W przypadku tych zwierząt warto stawiać na zbilansowane karmy, które mają w swoim składzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepsza mokra karma dla psa powinna zawierać duże ilości zwierzęcego białka. Proteiny mogą pochodzić od kurczaka, indyka, jagnięciny oraz ryb. Ostateczny dobór karmy ma być uzależniony od rasy, wieku oraz gabarytów psiaka. Należy zdawać sobie sprawę, młode, dorosłe i starsze psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Ich nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi zwierzęcia. 

Akcesoria dla psów 

Decydując się na adopcje tego zwierzęcia, należy się liczyć z koniecznością zakupu wielu akcesoriów ułatwiających jego hodowle. Należy zadać sobie pytanie jaką obrożę dla psa wybrać. Można stawiać na modele zaciskowe, półzaciskowe oraz zatrzaskowe. W tym wypadku wybór jest zależny od temperamentu zwierzęcia. Obroża to tylko pierwsza rzecz na długiej liście wydatków. Wyprawka dla psa powinna zawierać takie akcesoria jak: 

  • smycz - warto stawiać na jak najdłuższe i lekkie modele. Smycze automatyczne sprawdzą się u dorosłych psów i nie powinny być kupowane dla szczeniąt. 
  • legowisko - niezależnie od wieku każdy pies doceni możliwość odpoczywania w wygodnym legowisku. Powinno być dopasowany do rasy zwierzęcia. Przykładowo, zakup małego legowiska dla psa, który będzie rósł w bardzo szybkim tempie stanowi nietrafiony wydatek. 
  • adresówka lub obroża GPS - stanowią zabezpieczenie na wypadek zagubienia się psa. 
  • szczoteczka i pasta do zębów - wiele osób zapomina, że podobnie jak ludzie psy potrzebują regularnego mycia zębów. Pod żadnym pozorem nie można do tego stosować pasty przeznaczonej dla ludzi. 
  • zestaw zabawek - w przypadku szczeniąt należy się zaopatrzyć w zestaw przydatnych zabawek. Powinny się w nim znaleźć gryzaki, ponieważ psy w młodym wieku potrafią niszczyć tapicerowane meble, buty i inne przedmioty. 
  • grzebień lub szczotka - psy wymagają regularnego szczotkowania, niektóre rasy muszą być czesane nawet 3 razy w tygodniu. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie