Jak lekarz weterynarii przeprowadza badanie okulistyczne u psa?

Remigisz Szulc
21.06.2023

Lekarze weterynarii na co dzień stykają się z różnymi problemami. Do przychodni zgłaszają się opiekunowie z psami po urazach, z chorobami przewlekłymi albo z niepokojącymi objawami. Czasami właściciel czworonoga nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre symptomy świadczą o procesach chorobowych. Przychodzi do weterynarza na szczepienie i informacja o konieczności dalszego badania go zaskakuje. Tak często bywa w przypadku problemów z oczami. Jakich objawów nie należy lekceważyć i jak wygląda badanie okulistyczne u psa?

Lekarz weterynarii zajmuje się nie tylko szczepieniem i pomaganiem zwierzętom po urazach lub wypadkach, lecz także w zależności od specjalizacji może leczyć m.in. choroby kardiologiczne, dermatologiczne, ortopedyczne czy okulistyczne. Z jakimi problemami należy się zgłosić z psem do okulisty?

Kiedy zgłosić się do weterynarza okulisty?

Wtedy, gdy zauważy się u czworonoga zaczerwienienie albo przekrwienie oczu, łzotok, nietypowe wypływy z oczu, zmianę zabarwienia rogówki na niebiesko lub biało, zmętnienie soczewki, różnice w symetrii źrenic – jedna będzie wyraźnie mniejsza niż druga, zmianę koloru tęczówek, powiększenie gałki ocznej, opuchliznę okolicy oka, ciągłe mrużenie powiek wynikające ze światłowstrętu albo pocieranie łapami lub ocieranie o meble okolicy oczu. Niepokojące powinny być również objawy ogólne takie jak apatia, spadek apetytu i brak chęci do zabawy, które czasami towarzyszą wymienionym symptomom.

Jakie problemy z oczami u psów najczęściej diagnozują weterynarze? M.in. choroby trzeciej powieki, zaćmę, jaskrę, zapalenia spojówek, nieprawidłowości w budowie powiek lub we wzroście rzęs oraz uszkodzenia spowodowane urazami albo obecnością ciała obcego.

Przebieg badania okulistycznego u psa

Czego można się spodziewać w trakcie wizyty u okulisty? Weterynarz najpierw przeprowadza wywiad z właścicielem czworonoga, dlatego warto zabrać ze sobą ewentualną historię leczenia okulistycznego i ogólnego, spis wszystkich stosowanych leków, najnowsze wyniki badań, a także być przygotowanym na pytania o niepokojące objawy.

Wtedy, gdy pacjent już oswoi się z gabinetem i lekarzem, wykonuje się badanie neurookulistyczne sprawdzające zdolność widzenia oraz reagowania na bodźce, np. na dotyk okolicy trzewioczaszki i źrenic na światło. W razie potrzeby przeprowadza się również test Schirmera sprawdzający, czy nie dochodzi do niedoboru łez, a także badanie ciśnienia śródgałkowego po znieczuleniu rogówki.

Zazwyczaj okulista skupia się na ocenie przedniego odcinka oka – ogląda w dużym powiększeniu powieki, spojówkę, rogówkę i przednią komorę oka z tęczówką, zaś po podaniu kropli rozszerzających źrenicę sprawdza stan soczewki, siatkówki i dna oka.

W niektórych przypadkach diagnostykę rozszerza się o testy fluorescencyjne albo USG gałki ocznej.

Trzeba pamiętać, że nie każda przychodnia weterynaryjna współpracuje z okulistą, dlatego należy poszukać takiej, która świadczy tego typu usługi weterynaryjne. Jedną z nich jest Vikravet z Międzyrzecza: https://www.vikravet.pl

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie