Dlaczego warto spacerować z psem?

Marek Szydełko
09.01.2023

Pies to wierny i oddany przyjaciel, który może być źródłem wielu pozytywnych emocji. Czworonóg jest oddanym towarzyszem na spacery, zabawę i wszelkiego rodzaju aktywności. Jego obecność może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawić samopoczucie. Pies może również pomóc w zachowaniu zdrowia. Codzienne spacery przyczyniają się do utrzymania aktywności fizycznej. Pies może również być doskonałym przyjacielem dzieci, który uczy je odpowiedzialności i miłości do zwierząt.

Posiadanie psa – zalety

Posiadanie psa wiąże się z wieloma korzyściami. Regularne spacery, które są zaspokojeniem potrzeb fizjologicznych i nie tylko, pomagają w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Pies może pomóc w poprawie kondycji fizycznej i psychicznej, a także w zmniejszeniu stresu.

Posiadanie psa może pomóc w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Spacery z psem są doskonałym sposobem na nawiązanie nowych znajomości i poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Każde wyjście z pupilem może owocować nowymi kontaktami.

Po drugiej stronie smyczy zawsze czuwa stróż, który broni właścicieli w kryzysowych sytuacjach, czy różnych, nieprzewidywalnych zdarzeniach. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy lubimy spacerować wieczorami.

Psy są doskonałymi towarzyszami do zabawy i aktywności fizycznej. W trakcie spacerów mogą być doskonałymi partnerami do gry w piłkę, biegania, a nawet jazdy na rowerze. Dzięki nim na pewno zadbamy o swoją kondycję fizyczną, a każdy wspólny spacer z psem będzie niepowtarzalnym przeżyciem.

Psy są również wiernymi przyjaciółmi, dającymi swoim właścicielom miłość i oddanie do końca swoich dni. Nie ma chyba na świecie bardziej uczuciowych zwierząt, które niezwykle przywiązują się do swoich właścicieli.

Chodzenie z psem na spacery – co warto wiedzieć?

Spacer idealny to wyjście, które podoba się zarówno właścicielowi, jak i czworonogowi. Długi spacer to przede wszystkim doskonały sposób na zapewnienie swojemu pupilowi regularnego ruchu i aktywności fizycznej, co jest niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia, zupełnie jak w przypadku ludzi.

Ciekawy spacer to także doskonała okazja do wzmocnienia więzi między psem a właścicielem, a także do poznania nowych ludzi i naszego pupila z innymi psami. Należy pamiętać, że może być również doskonałym sposobem na relaks i odprężenie po ciężkim dniu w pracy.

Pierwsze spacery warto odbywać na krótkiej smyczy, aby przyzwyczaić psa do warunków zewnętrznych. Z czasem można oczywiście ją wydłużać, aby dawać mu więcej swobody.

Jak urozmaicić spacer z psem?

Aby umilić pupilowi każdy spacer i sprawić, żeby nie był to przykry obowiązek, a radosna wyprawa za każdym razem trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Warto zabrać psu zabawki, aby miał czym bawić się po drodze. Oprócz tego ważne są przekąski, które mobilizują do powrotu i nauki różnych sztuczek.

Jeżeli planujemy długi spacer, można też wykorzystać akcesoria, dzięki którym będą możliwe zabawy węchowe. Dobrym pomysłem jest również zabranie wody wraz ze swoim pupilem.

Wskazówki przed spacerem z psem – o czym warto pamiętać?

Istnieje kilka ważnych punktów, których należy przestrzegać, aby każde wyjście na zewnątrz z pupilem było bezpieczne, sprawne i dostarczało wielu wrażeń. Poniżej lista zawierająca najważniejsze kwestie:

  • zabierz ze sobą smakołyki i wodę dla swojego psa;
  • upewnij się, że Twój pies ma na sobie obrożę z aktualnymi informacjami kontaktowymi;
  • przed wyjściem na spacer zapoznaj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi psów;
  • upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio szkolony i posłuszny, aby uniknąć niepożądanych sytuacji;
  • zabierz ze sobą odpowiednie narzędzia do sprzątania po swoim psie;
  • upewnij się, że Twój pies jest zdrowy i ma aktualne szczepienia;
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy, aby mieć dostęp do pomocy w razie potrzeby;
  • upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio nawodniony i odpoczywa w ciągu dnia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie