Co na pchły u psa? Skuteczne sposoby na pozbycie się pcheł!

Marek Szydełko
19.04.2023

Czy wiesz, że aż 50% problemów skórnych zwierząt leczonych przez lekarzy weterynarii jest wywołanych ukąszeniami pcheł? W ślinie tych owadów znajdują się substancje o wysokim potencjale alergizującym. Co gorsza, insekty są wektorami groźnych chorób i pasożytów – np. dżumy dymieniczej czy tasiemców. Co zrobić, aby uchronić przed nimi swojego pupila? Poznaj sprawdzone sposoby na pchły.

Pchły u psów – skąd mogą się wziąć?

Na początek warto obalić popularny stereotyp: pchły mogą się pojawić nie tylko u bezdomnych czy zaniedbanych psów. Wręcz przeciwnie – mogą zaatakować także Twojego zdrowego i czystego czworonoga. Może do tego dojść w wielu sytuacjach, np.:

  • podczas spaceru po pobliskim parku czy łące;
  • przy kontakcie z innymi zwierzętami – zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach, np. w poczekalni do weterynarza;
  • u groomera – zwłaszcza gdy specjalista niewystarczająco zadbał o sterylność przestrzeni.

Pamiętaj również, że także ludzie mogą być „źródłem” transmisji pcheł. Możesz je przynieść do domu – np. po powrocie z hotelu, w którym zdarzyło Ci się spać na zajętym przez insekty łóżku.

Jeśli się pojawią, jest to problem, którego należy się jak najszybciej pozbyć – zwłaszcza że z zaatakowanego psa pchły szybko rozniosą się na cały dom!

Leczenie infekcji pcheł u psa – co zrobić?

Inwazja pcheł to złożony problem. Aby skutecznie wyeliminować szkodniki – zarówno z sierści pupila, jak i z otoczenia – należy zabić wszystkie dorosłe pchły w tym samym czasie. Tylko wówczas pozbędziesz się kłopotu. Jak to zrobić?

1. Dokładnie odkurz wszystkie przestrzenie, w których mogły się zalęgnąć pchły

Odkurzanie powinno objąć przede wszystkim podłogi, dywany oraz meble (zwłaszcza tapicerowane) w domu oraz – ewentualnie – w samochodzie. Po zakończeniu koniecznie jeszcze tego samego dnia wyrzuć worek z odkurzacza. Procedurę powtórz kolejnego dnia.

2. Podaj psu preparat, który pozwoli zwalczyć pchły we wszystkich stadiach rozwojowych

Aby skutecznie pozbyć się pcheł, lek musi zabijać zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, poczwarki oraz jaja tych insektów. Dlatego w jego składzie musi się znajdować regulator wzrostu owadów, np. S-metopren obecny w preparacie na pchły Fypryst Combo. Jest łatwy do podania psu – ma formę spot-on, co oznacza, że wystarczy umieścić zawartość pipety na suchej skórze zwierzęcia między łopatkami. Płyn, po wchłonięciu, pozwoli na rozprowadzenie substancji toksycznej dla pcheł po całym ciele zwierzaka – od uszu do ogona. Nastąpi to w ciągu kilkunastu godzin po podaniu. Jego działanie utrzymuje się przez okres do 1 miesiąca. Po upływie tego czasu aplikację trzeba ponowić, aby utrzymać ochronę pupila przed pchłami oraz kleszczami.

Warto również przeprowadzić odrobaczenie zwierzaka – pchły mogły stać się źródłem zakażenia tasiemcem.

3. Zdezynfekuj wszystkie powierzchnie środkiem do dezynfekcji

Najlepiej wykorzystać w tym celu preparat, który radzi sobie z szerokim spektrum patogenów. Można zastosować np. Ecocid S – ten środek jest prosty do zastosowania. Wystarczy rozpuścić go w wodzie i zastosować do mycia, a następnie przepłukać wszystkie powierzchnie wodą pitną.

4. Wypierz posłanie, zabawki i ubranka zwierzaka

Pranie powinno być wykonane w pralce, w temperaturze minimum 60°C. Należy je powtarzać regularnie – w ramach profilaktyki.

Gdy przeprowadzisz wszystkie zalecane czynności, problem z pchłami powinien zniknąć. Potem wystarczy pamiętać o regularnym podawaniu zwierzakowi środków przeciwpchelnych i dezynfekcji przestrzeni, w której przebywa. Powodzenia!

 

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie