Agama brodata i pies – czy taka przyjaźń międzygatunkowa jest bezpieczna?

Remigisz Szulc
27.06.2023

W świecie zwierząt domowych, wielu marzy o stworzeniu własnego domowego zoo, w którym różnorodne gatunki będą mogły żyć ze sobą w harmonii. Domowi pupile to dziś już nie tylko psy i koty, ale również egzotyczne jaszczurki, takie jak np. agama brodata. Gady o intrygującym wyglądzie zdobywają coraz więcej serc i stają się popularnym wyborem wśród entuzjastów zwierząt. Psy zaś, od dawna uważane za towarzyszy człowieka, są cenione za swoją lojalność i towarzyskość.

Trend łączenia zupełnie odległych gatunków w ostatnich latach coraz bardziej przybiera na sile. W sieci można napotkać zdjęcia agam wylegujących się na ciepłym futerku psa lub jaszczurkę biegającą luzem po domu wśród innych zwierząt. Czy jednak bezpieczne jest połączenie dwóch różnych światów w jednej przestrzeni? Czy agama brodata powinna mieć kontakt z psami?

Czy agama brodata i pies powinny mieć kontakt?

Kontakt pomiędzy agamą brodatą, a psem jest pełen potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą prowadzić do stresu, choroby, a nawet urazu dla obu zwierząt. To, że w jednej sytuacji zwierzęta na siebie nie reagują wcale lub tolerują się nie oznacza, że w nagłych i niespodziewanych okolicznościach pies nie zaatakuje jaszczurki lub odwrotnie.

Wielu opiekunów jaszczurek chcąc zacieśnić więzy pomiędzy zwierzęcymi domownikami, zapomina o tym, że miejscem, w którym powinna przebywać jaszczurka jest terrarium dla agamy brodatej. To właśnie tam będzie czuła się najbezpieczniej. Spotkanie z psem lub innymi zwierzętami nie będzie dla niej rozrywką, a niepotrzebnym narażeniem na stres. Zwierzęta nie odbierają emocji w taki sam sposób jak ludzie, więc to, co w naszym uznaniu będzie wyglądać jak przyjaźń międzygatunkowa, w rzeczywistości będzie tworzeniem niebezpiecznych sytuacji pełnych nieprzewidzianych okoliczności. Każde ze zwierząt posiada swoje instynkty i nigdy nie mamy pewności czy nie aktywują się w niespodziewanym momencie.

Kontakt agamy brodatej z psem – jakie są zagrożenia?

Oto kilka powodów, dla których agama brodata nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z psem:

  1. Różnica w rozmiarze i sile: Psy, nawet małe rasy, są znacznie większe i silniejsze od agam brodatych. Nawet jeżeli pies nie ma złych intencji, może przypadkowo zranić agamę brodatą podczas zabawy lub innej interakcji.
  2. Instynkty drapieżnika: Psy są drapieżnikami i mogą zareagować na agamę brodatą jak na potencjalną zdobycz, szczególnie gdy agama zaczyna uciekać lub będzie wykazywać inne zachowania przypominające ofiarę.
  3. Stres: Psy są z natury bardzo aktywne i głośne, co może stresować agamę brodatą. Agamy brodate są zwierzętami, które preferują spokojne i przewidywalne otoczenie.
  4. Choroby i pasożyty: Psy mogą na swojej sierści i łapach przenosić bakterie, wirusy i pasożyty, które mogą przenosić się na agamę. Nawet jeżeli pies wydaje się być zdrowy, może być nosicielem wielu drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić agamie brodatej.
  5. Różnice środowiskowe: Agamy brodate potrzebują specyficznych warunków środowiskowych, takich jak wysokie temperatury i oświetlenie UV, stąd też powinny większość czasu przebywać w terrarium. Wypuszczając często zwierzę poza jego lokum możemy nie zapewniać jej właściwego mikroklimatu.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej jaszczurki powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Jeżeli masz psa i agamę brodatą, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich oddzielnie i unikanie bezpośrednich interakcji między nimi. Kontakt przez szybę terrarium zapewni kontrolę nad nieoczekiwanymi zdarzeniami. Nie warto dla kilku oryginalnych zdjęć narażać zdrowia obydwu zwierząt, biorąc pod uwagę, że plusów interakcji pomiędzy agamą i psem będzie niewiele, za to minusów i zagrożeń cała masa.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie