Ropomacicze u starszej suczki

Trafiła do nas suka w wieku 12 lat z objawami ropomacicza . Jej stan nie pozwalał na znieczulenie i zabieg operacyjny (sterylizację) i dlatego została zatrzymana w gabinecie w celu zrobienia badań laboratoryjnych oraz wprowadzenia wstępnego leczenia. W badaniach wyszła duża ilość leukocytów (leukocytoza), zaburzenia wątrobowe i uszkodzenie nerek. Wprowadzono płynoterapię i leczenie objawowe. Z wywiadu dowiedzieliśmy się o stosowaniu antykoncepcji w zastrzykach, nie miała nigdy szczeniaków.

Na drugi dzień ze względu na znaczną poprawę poddano ją zabiegowi wycięcia macicy z jajnikami. Zabieg przebiegł bez komplikacji i pod wieczór w stanie dobrym została oddana właścicielom. Ze względu na problem właścicieli z dojazdem, lekarz jeździł na wizyty do psa do domu, w celu podawania antybiotyków i leków wspomagających.

Ze względu na sędziwy wiek pies dochodził do dobrego stanu zdrowia znacznie dłużej niż oczekiwał tego właściciel. Szwy ściągnięto po 14 dniach od zabiegu, pies leczy się jeszcze na nerki, jako powikłania po ropomaciczu. Szkoda, że właściciele nie myślą do przodu, kiedy decydują się na antykoncepcje u suki. Dobrze, że skończyło sie to pomyślnie dla niej!

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
www.medwet.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie