Gruczolaki u psa

Pies wszedł do nas na chwiejnych nogach, a po płytkach podłogowych z każdym krokiem zostawały kolejne krople krwi cieknące z rozpadających się guzów. Panie doktorze chcielibyśmy to usunąć, bo pies sie męczy. Cudem opanowałem się od komentarza i zdobywając się na uprzejmość zapytałem od kiedy tak cieknie. Usłyszałem od jednego z właścicieli, a od wczoraj. Chyba, nie muszę nikogo z czytelników tego artykułu przekonywać ile to trwa. Szkoda, że większość opiekunów decyduje się na zabieg dopiero kiedy krew kapie po dywanie i drewniana podłoga zachodzi plamami krwi. 

Czemu tyle czekacie? Utarło się, że może to zniknie samo i zagoi się jak na przysłowiowym pies. A guzik, ni c z tego Pęd cywilizacji i zachodzące zmiany w środowisku naturalnym wpływają też na zwierzęta domowe. Wprowadzana dla naszej wygody antykoncepcja u suk, niesie za sobą masę problemów. O większości z nich nikt nie mówi, podobnie jak w medycynie ludzkiej. Największe z nich to predyspozycja od guzów listwy mlecznej i zespołu zapalenia macicy (ropomacicze). Ktoś zapyta co robić, nie czekać sterylizować suki nie przeznaczone do rozrodu. Koniec z bajkam i że suka musi mieć chociaż jeden miot w życiu i tym podobne bzdury. Są to opowieści z lat osiemdziesiątych. Wcześniej, czy później dopadnie niesterylizowaną sukę ten problem, ale wtedy zagrażać może to jej zdrowiu i życiu.

Co mają robić ludzie omamieni starymi pogłoskami? Udać się do lekarza prowadzącego zwierzę i porozmawiać o zabiegu. A jeśli guzki już są to bezwzględnie najpierw wysterylizować sukę, a następnie brać się za guzy. Usuwanie guzów listwy mlecznej bez sterylizacji, kończy się kolejnymi wznowami, gdyż problem napędzany jest przez hormony płciowe. To nie barbażyństow jak wielu uważa tylko profilaktyka.

Ze względu, ze większość naszych zwierząt nie jest rasowa, wszystkie są wysterylizowane. Wiem jak zadbać o zwierzęta które kocham!

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
www.medwet.pl


 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie