Psa użądliła pszczoła/osa: co robić?

Takie sytuacje, wbrew pozorom, są bardzo częste. Pies może zostać zaatakowany przez pszczołę lub osę na łące, w parku, w lesie czy w przydomowym ogródku. Zwykle jest to konsekwencja jego napastliwego zachowania. Psy uwielbiają gonić za owadami, a pszczoły i osy, gdy poczują się zagrożone, po prostu używają żądła do obrony. Użądlenie nie musi się skończyć dla zwierzaka źle, ale każdy właściciel powinien wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji.

Pierwsza pomoc

Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać właściciel, jest uspokojenie przestraszonego psa i zapięcie go na smycz. Pamiętaj, że zwierzak może wpaść w panikę i np. uciec, co będzie stanowić nie lada problem.

Gdy już będziesz mieć psa blisko siebie, zlokalizuj miejsce użądlenia i delikatnie usuń żądło. Może być do tego potrzeba pęseta.

Następnie obserwuj psa. Jeśli przez dłuższy czas nic złego się z nim nie dzieje, nie pojawia się opuchlizna, to możesz uznać, że zwierzak nie jest uczulony na jad pszczoły/osy i nie dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego.

Miejsce użądlenia warto również odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszy będzie kompres chłodzący. Może to być zwykły gazik nasączony zimną wodą. Jeśli pojawiło się silne zaczerwienie i pies próbuje gryźć to miejsce, odkaź je roztworem sody oczyszczonej.

Kiedy do weterynarza?

Bezwzględnie należy poszukać pomocy fachowca, jeśli do użądlenia doszło w jamie gębowej. Samodzielne zlokalizowanie żądła może być wówczas niemożliwe. Weterynarz z pewnością szybko sobie z tym poradzi, co zaoszczędzi psu bólu.

Do weterynarza należy się też pilnie udać w sytuacji, gdy pies zdradza objawy wstrząsu anafilaktycznego, czyli dostaje drgawek, ma trudności z nabraniem powietrza, zapada w letarg. Nie wolno również bagatelizować silnego obrzęku w miejscu użądlenia.

Działania prewencyjne

Najlepiej jest oczywiście zapobiegać sytuacjom, w których pies mógłby być narażony na użądlenie. Nie organizuj spacerów w pobliżu pasiek. Na łące nie zostawiaj psa bez opieki. Gdy zauważysz, że zwierzak zaczyna drażnić się z pszczołą czy osą, natychmiast reaguj i przerwij zabawę, ociągając pupila w inne miejsce.

Na rynku są również dostępne środki, których zapach odstrasza owady, w tym kleszcze, pszczoły i osy. Ich stosowanie warto rozważyć, gdy pies mnóstwo czasu spędza na świeżym powietrzu i nie zawsze jest pod opieką właściciela, np. w przydomowym ogródku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie