Przerost podniebienia miękkiego u psów

To zbyt długie podniebienie u psów można spotkać najczęściej u ras predysponowanych do tego schorzenia. Najczęściej są to psy o budowie krótkoczaszkowej (buldogi, mopsy, shit-tzu), ale u wielu innych również może powstać ten problem. Film umieszczony w artykule został nakręcony u Shit-tzu, suczki w wieku 3,5 miesiąca. Zgłosiła się do nas z powodu nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Dotychczasowa terapia nie dawała rezultatów na dłuższy czas. Po każdorazowym odstawieniu antybiotyków stan powracał i trudniejszy był do opanowania. Suczka trafiła do nas z zapaleniem płuc.

Po zapanowaniu nad objawami duszności, zadecydowano o wykonaniu zabiegu korekcyjnego podniebienia miękkiego i jednocześnie korekcji skrzydełek nosa.
Pies po zabiegu zachowywał się jak nowo narodzony, zaczął skakać i biegać. Przy kolejnych wizytach kontrolnych właścicielka stwierdziła, że ten pies nie był nigdy taki radosny i skory do zabawy.

 

Jak widać na filmie, problem polega na zbyt długim podniebieniu miękkim dotykającym i zatykającym krtań. Pies nie jest w stanie normalnie nabierać oddechu, a w przypadkach wysiłku (radość, bieganie, zabawa) dochodzi do rozwoju silnej duszności co może doprowadzić nawet do omdleń. W starszym wieku może predysponować do rozwoju zastoinowej niewydolności serca prawego.
Jedyne skuteczne postępowanie to wykonanie zabiegu korekcyjnego na podniebieniu.

Autor: lek.wet. Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.