Poznaj najgroźniejsze choroby odkleszczowe u psów

W Polsce „sezon na kleszcze” trwa już przez większą część roku, co jest wynikiem zmian klimatycznych. Pasożyty mogą przenosić się na żywicieli już od końcówki stycznia do późnej jesieni, zagrażając nie tylko ludziom, ale też oczywiście zwierzętom. W naszym artykule omawiamy te najgroźniejsze choroby odkleszczowe, na które jest narażony Twój pupil.

Borelioza (Choroba z Lyme)

To jedna z najniebezpieczniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze, wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Do jej objawów zaliczymy gorączkę, zmęczenie, opuchnięte stawy i utratę apetytu. Nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych problemów z sercem, nerkami oraz układem nerwowym.

Babeszjoza

Bardzo groźna choroba wywoływana przez pasożyty Babesia, które infekują i niszczą czerwone krwinki. Objawy to między innymi anemia, żółtaczka, gorączka i osłabienie. W przypadku braku natychmiastowego leczenia, choroba może być śmiertelna.

Erlichioza

Jest to choroba spowodowana przez bakterie z rodzaju Ehrlichia, które infekują białe krwinki. Do najczęstszych objawów zaliczymy gorączkę, apatię, utratę apetytu, trudności z oddychaniem, bóle stawów czy przewlekłe zmęczeni e.

Anaplazmoza

Choroba dająca podobne objawy jak erlichioza, również wywołana przez bakterie (Anaplasma phagocytophilum), które atakują białe krwinki. Nieleczona może być śmiertelna, stanowiąc jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze u psów.

Zapobieganie chorobom odkleszczowym u pupila bazuje na stosowaniu preparatów profilaktycznych, takich jak obroże, krople, tabletki czy spraye. Dodatkowo po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić skórę psa pod kątem obecności kleszczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie