Pchły (występowanie, cykl rozwojowy, choroby)

Niewiele stworzeń przysparza większych cierpień zwierzętom niż pchły. Te maleńkie, prawie niedostrzegalne gołym okiem pasożyty mogą uczynić życie trudnym do zniesienia i spowodować, że w Twoim domu powstanie stan "błędnego koła": gryzienia się i drapania. Pchły mogą także wywoływać u niektórych zwierząt tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) jak również mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Preparaty linii FRONTLINE® chronią przed pchłami zabijając 98-100% ich postaci dorosłych na Twoim zwierzęciu w ciągu 12 godzin po podaniu. Dodatkowo FRONTLINE® niszczy osobniki dorosłe pcheł i pewne ich formy rozwojowe w środowisku bytowania zwierząt.

 występowanie

Gdzie kryją się pchły?
Bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz, klimat wewnątrz Twego domu jest zawsze idealnym środowiskiem dla życia całej populacji pcheł, również w zimie. Dlatego dla dobra Twojego psa lub kota i ich ochrony przed tymi pasożytami konieczne jest regularne stosowanie preparatów FRONTLINE® przez cały rok

Spójrz na poniższy rysunek, na którym pokazano miejsca, w których pchły najchętniej bytują:

Cykl rozwojowy pcheł
Pchły mogą być utrapieniem dla Twego zwierzęcia przez cały rok mimo, że ich nowe populacje zazwyczaj pojawiają się masowo około 5 do 6 tygodni po nastaniu cieplejszej pogody. W okresie zimowym włączenie kaloryferów powoduje gwałtowny rozwój kolejnych populacji pcheł.

STADIUM JAJA
W ciągu całego swego życia samica pchły składa około 2000 jaj. Jednego dnia może ona złożyć do 50 jaj. Jaja nie "kleją się" do skóry lub sierści, dlatego niektóre z nich mogą szybko odpaść ze zwierzęcia w różnych miejscach Twojego mieszkania. Po 2-5 dniach z jaj wylęgają się larwy.

STADIUM LARWALNE
Po opuszczeniu jaja, larwy kierują się do ciemnych miejsc Twojego mieszkania i tam żywią się tzw. "pchlim brudem", tj. odchodami z częściowo strawionej krwi Twojego zwierzęcia. Larwy rosną, dwukrotnie linieją i przędą kokony, w których dojrzewają do postaci poczwarki.

STADIUM POCZWARKI
Niedojrzałe postacie pcheł spędzają około 8-9 dni w kokonach. W tym czasie dojrzewają do stadium owada dorosłego w oczekiwaniu na sygnał gotowości do opuszczenia kokonu. Często sygnałem takim jest wzrost temperatury w otoczeniu.

POSTAĆ DOROSŁA
Dorosłe postacie pcheł, znajdując się jeszcze wewnątrz kokonów, mają zdolność wykrywania ciepła, drgań oraz dwutlenku węgla, co sygnalizuje im bliskość żywiciela - psa lub kota. Opuszczają wówczas kokony, wskakują na "gospodarza" i znajdują na nim partnera do reprodukcji. Cykl rozwojowy rozpoczyna się na nowo.

Cykl rozwojowy pchły kociej (Ctenocephalides felis) najczęściej występującego rodzaju pcheł u psów i kotów. Cały cykl rozwojowy pchły może nie przekraczać 3-4 tygodni.

FRONTLINE® przerywa cykl rozwojowy pcheł zabijając jej postacie dorosłe zanim zdołają one złożyć jaja.

Pamiętaj, że pchły dorosłe które znajdujesz na Twoim psie lub kocie stanowią zaledwie wierzchołek "góry lodowej" wszystkich pasożytów bytujących w środowisku zwierząt, tj. w Twoim domu. Znajdowane na zwierzętach pchły dorosłe stanowią bowiem jedynie 5% wszystkich pozostałych form rozwojowych pasożyta.

 

Pchły - zakażenie
Pchły są trudno dostrzegalne ale z łatwością stwierdzisz ich obecność - szczególnie wtedy, gdy opadną Twoje zwierzę.

Poniżej przedstawiamy "znaki ostrzegawcze" wskazujące na obecność pcheł na Twoim zwierzęciu:

CZARNE PUNKCIKI
"Czarne punkciki" na skórze Twojego zwierzęcia lub jego legowisku są odchodami pozostawianymi przez pchły dorosłe. Istnieją dwa proste sposoby sprawdzenia obcności pchlich odchodów:

  • Grzebień do wyczesywania pcheł - dostępny u lekarzy weterynarii (najlepsze są grzebienie metalowe). Przeczesz Twoje zwierzę tym grzebieniem sięgając głęboko w sierść, aż do skóry. Następnie wyjmij grzebień z sierści i jeżeli na jego powierzchni stwierdzisz czarne plamki, to mogą być to odchody pcheł. Jeśli na grzebieniu pojawią się pchły, należy je utopić w miseczce z wodą z mydłem - zanim uciekną lub ponownie wskoczą na Twoje zwierzę.
  • Biały ręcznik papierowy - połóż biały ręcznik papierowy pod Twoim zwierzęciem, a następnie pocieraj jego skórę dłońmi. Jeśli na ręczniku pojawią się czarne plamki - mogą być to odchody pcheł

JAK PCHŁY WPŁYWAJĄ NA ZWIERZĘTA:

NADMIERNE POBUDZENIE I DRAPANIE SIĘ
Zwierzę opadnięte przez pchły staje się bardzo nerwowe i rozdrażnione. Zwykle drapie się intensywnie.

Jeśli zauważysz te objawy, zwróć się o poradę do lekarza weterynarii. Możesz pozbyć się pcheł na Twym zwierzęciu oraz zapobiec ponownemu niepokojeniu przez nie Twego psa lub kota stosując, raz na miesiąc, FRONTLINE®.

 

Choroby związane z inwazją pcheł:

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS)
Gryząc psa lub kota pchła pozostawia w jego skórze małą ilość śliny która jest substancją silnie uczulającą (alergen). W reakcji ze śliną pchlą rozwija się stan uczulenia - alergii określany jako Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS)

APZS, charakteryzuje się m.in. silnym świądem. Twoje zwierzę intensywnie drapie się a nawet gryzie najczęściej w okolice ogona, pachwin lub pośladków. Na jego szyi lub grzbiecie mogą pojawić się strupy lub guzowate uwypuklenia na skórze.

Anemia
Anemia może wystąpić u psów młodych, starszych lub chorych, których krew została wyssana przez zbyt dużą liczbę pcheł. Objawami anemii są: bladość dziąseł, ogólne osłabienie zwierzęcia i jego senność.

Riketsjoza
Pchły mogą przenosić na koty zarazki określane riketsjami. Zarażone nimi koty, mogą nie wykazywać klinicznych objawów schorzenia. Riketsjoza może być jednak przez nie przenoszona ze zwierząt na ludzi, u których pojawia się wówczas silny ból głowy, wysoka gorączka, i depresja.

Tasiemczyca
Pchły mogą przenosić tasiemce na zwierzęta. U psów lub kotów zarażonych tasiemcami może pojawić się intensywny świąd okolicy odbytu. W kale można stwierdzić obecność członów tasiemca . Niektóre zwierzęta mogą chorować bezobjawowo.

Tasiemce mogą również pasożytować u ludzi którzy często ulęgają zarażeniu przez ich zwierzęta

Choroba Kociego Pazura
Koty chorują na to schorzenie zwykle bezobjawowo, jednakże może ono być przenoszone na ludzi w chwili podrapania właściciela przez jego kota. Przy braku odpowiedniego postępowania tj. dezynfekcji miejsca podrapania, pojawiaja się miejscowy stan zapalny, często towarzyszy temu gorączka. Przy braku leczenia w krótkim czasie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachowych, które w dalszej kolejności ulegają zropieniu. Po pewnym czasie tworzą się przetoki węzłów z których wypływa ropa. Choroba trwa ok. 1-2 tygodni. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje zwierzę cierpi na którekolwiek z wyżej wymienionych schorzeń - zwróć się o poradę do lekarza weterynarii. Skontaktuj się także z Twoim lekarzem weterynarii gdybyś podejrzewał, że sam jesteś zarażony jakąkolwiek z powyższych chorób. Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby spowodowane pogryzieniem przez pchły, poddając swoje zwierzę regularnym zabiegom z użyciem preparatu FRONTLINE®.

 

ZAPOBIEGANIE
FRONTLINE® zabija pchły już na psie lub kocie oraz chroni je przed inwazją nowych pcheł - nawet gdybyś zapomniał dokonać ponownego zabiegu w terminie.

FRONTLINE® jest łatwy w użyciu i bardzo skuteczny.

Dodatkowo możesz również stosować następijące zabiegi:

Odkurzanie za pomocą odkurzacza - Odkurzaj często te miejsca, w których Twoje zwierzę najczęściej przebywa, szczególnie wykładziny podłogowe i dywany, wszystkie meble przez nie "odwiedzane" oraz Twój samochód - jeśli wozisz nim Twoje zwierzę. Umożliwi to usunięcie wielu niedojrzałych postaci pcheł (jaj, larw i poczwarek).

Mycie/pranie - Systematycznie myj legowisko Twego zwierzęcia, jego posłanie i inne rzeczy, które można poddać działaniu gorącej wody (sprawdzając instrukcje dotyczące warunków prania tak, aby gorąca woda nie powodowała zniszczeń) .

 

http://www.zabijkleszcza.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.