Otyłość u psów i kotów

Ryzyko dla zdrowia, jakie niesie ze sobą kilka zbędnych kilogramów – to temat tak ograny, że już coraz mniej nas interesujący. Nadwaga i otyłość wciąż jednak stanowią w wielu krajach poważny problem zdrowotny, a specjaliści alarmują, że w ubiegłych latach sytuacja jeszcze się pogorszyła. Choć dobrze wiemy, że dla zachowania kondycji powinniśmy więcej ćwiczyć i mniej jeść, trudno nam stosować się do tych rad – ulegamy i stresowi, i wszechobecnym pokusom. Niestety, epidemia otyłości nie omija też naszych zwierząt. Otyłych jest dziś blisko 50% psów i kotów.

Nawet jeżeli sami nie ćwiczymy regularnie i nie odżywiamy się z umiarem, powinniśmy wypracować taki nawyk u naszych zwierząt. Nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych, m.in. cukrzycy, zapalenia stawów, nadciśnienia i chorób serca, które mogą skrócić życie zwierzęcia aż o 2 lata! Nie trzeba chyba wspominać o obniżonym poziomie aktywności i mniejszej chęci do zabaw, co również wpływa niekorzystnie na jakość życia zwierzęcia.

Każde dodatkowe 2,5 kg u psa, który powinien ważyć 8 kg, lub 1,5 kg u kota, który powinien ważyć 4,5 kg, można porównać do 23 kg nadwagi u człowieka, którego waga powinna wynosić 77 kg – a to bardzo dużo!

Jakie są najczęstsze przyczyny tycia psów i kotów?
Przekarmianie – nieograniczony dostęp do jedzenia prowadzi zwykle do nadawagi. Podawanie zbyt dużych ilości pokarmu kociętom i szczeniętom stymuluje tworzenie się komórek tłuszczowych, które nigdy nie zanikną.
Złe jakościowo karmy, objadanie się – gotowy pokarm może świetnie smakować, dzięki dodatkom soli i tłuszczów, i bardzo często jest zjadany w nadmiarze.

 

 

Nawyki związane z karmieniem – otyłość może też powodować zwyczaj podawania resztek ze stołu lub przygotowywania zwierzęciu źle zbilansowanych “domowych” posiłków.
Brak ćwiczeń – przybieranie na wadze wynika z nadmiaru jedzenia i braku aktywności fizycznej.
Wiek – starsze, mniej aktywne zwierzęta są bardziej podatne na nadwagę.
Płeć – nadwaga częściej występuje u samic.
Rasa – psy takich ras jak m.in. labrador, cairn terier, cocker spaniel, jamnik długowłosy, owczarek szetlandzki, basset czy beagle oraz koty ras mieszanych mają większą skłonność do nadwagi i otyłości.
Sterylizacja – zwierzęta wysterilizowane lub wykastrowane są dwukrotnie bardziej narażone na otyłość.

Wielu właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich zwierzak ma nadwagę. A ci, którzy mają taką świadomość, na ogół nie dostrzegają powagi sytuacji. Tymczasem, im wcześniej rozpoznamy nadwagę u naszego psa lub kota, tym prędzej możemy zacząć program odchudzania i odzyskiwania kondycji. Nikt nie wymyślił lepszej metody walki z otyłością niż odpowiednie żywienie i wysiłek fizyczny oraz świadomość istniejącego problemu.

Świadomość właściciela zwierzęcia to, po pierwsze, umiejętność stwierdzenia nadwagi u zwierzęcia, a po drugie, chęć wdrożenia programu odchudzania. Podstawą postępowania jest odpowiednie żywienie, które skutecznie i bez efektów ubocznych może zlikwidować nadwagę, a przy tym właściciel może je bez problemu kontrolować. Właściwa dieta zawiera zbilansowany poziom błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, który ułatwia trawienie; optymalną ilość białka wywołującego uczucie sytości oraz wysokie poziomy lizyny i L-karnityny, które gwarantują zachowanie odpowiedniej masy mięśniowej i pobudzają przemianę tłuszczu w energię. Aby utrata wagi następowała szybciej, nie zapominajmy o regularnej aktywności fizycznej, która wspomaga spalanie kalorii, poprawiają kondycję zdrowotną i utrzymuje odpowiednią masę mięśniową.


Jak odchudzić swojego zwierzaka - kilka dodatkowych porad:

Jeśli podejrzewasz, że twoje zwierzę ma nadwagę, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nigdy nie próbuj samodzielnie planować programu odchudzania.
Jeśli dotykając psa lub kota nie możesz wyraźnie wyczuć żeber, idź z nim do przychodni weterynaryjnej. Lekarz zważy zwierzę i oceni Indeks Kondycji Ciała, który pozwala profesjonalnie ocenić ogólną kondycję zwierzęcia z nadwagą lub otyłością.

Tak jak w przypadku ludzi, odchudzanie to proces stopniowy. Ustal dla swojego zwierzęcia realistyczne cele. Jeśli nadwaga sięga 25%, uzyskanie pożądanej masy ciała potrwa pradowpodobnie cały kwartał.

Uczyń z ćwiczeń zabawę! Również podczas codziennych spacerów zachęcaj psa do zabawy w aportowanie. Z kolei kotom można zaproponować zabawę w polowanie, która będzie zarazem gimnastyką.

Zwiększaj wysiłek stopniowo. Psy, podobnie jak sportowcy, potrzebują stopniowej poprawy kondycji, powoli, ale skutecznie wzmacniającej mięśnie, stawy i serce, spody stóp.

Narzuć właściwe tempo. Narzuć tempo, które będzie odpowiednie i dla Ciebie, i dla zwierzęcia. Kiedy zauważysz u psa oznaki zmęczenia, zwolnij. Pamiętaj, że twój wierny przyjaciel zrobi wszystko, byle Cię zadowolić.

Jeśli w domu są inne zwierzęta, nie karm ich razem ze zwierzęciem, które ma nadwagę. Kontroluj, czy podczas posiłków nie dochodzi do podkradania sobie nawzajem jedzenia z miski.

Upewnij się, że nikt poza tobą nie dokarmia zwierzęcia (np. dzieci albo sąsiedzi).

Nie przygotowuj posiłków w obecności zwierzęcia. Podaj mu posiłek, zanim zjesz swój własny.

Rozpieszczaj swoje zwierzę nie jedzeniem, a miłością. W okresie diety poświęcaj mu szczególnie wiele uwagi.

Jeśli w związku z odchudzaniem wystąpią jakiekolwiek problemy, opowiedz o nich lekarzowi weterynarii.


Hill’s Pet Nutrition

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.