Nietrzymanie moczu przez psy

Gdy kłopoty z zachowaniem czystości pojawia się u dorosłego psa, najpierw trzeba wykluczyć przyczyny zdrowotne. Problemy z trzymaniem moczu występują m.in. u zwierząt chorujących na nerki i drogi moczowe, choroby hormonalne i narządu rodnego (suki). Dlatego, przed postawieniem rozpoznania, pies musi być zbadany. Jeśli lekarz wykluczy problem kliniczny, trzeba przyjrzeć się relacjom czworonoga z członkami nowej rodziny.

Brudzenie w domu to często próba zwrócenia na siebie uwagi. W taki właśnie sposób zachowują się psy, które cierpią z powodu braku zainteresowania ze strony opiekuna. Zaznaczając moczem miejsca, z którymi człowiek jest szczególnie związany (np. łóżko lub ubrania), pies natychmiast rozładowuje napięcie emocjonalne i poprawia swoje samopoczucie. Podobnie zachowują się psy, którym udziela się nerwowy nastrój panujący w domu i stres jego mieszkańców. Ludzie w takich sytuacjach biegają, jedzą słodycze, palą papierosy, a pies moczy łóżko opiekuna..

Inne przyczyny, które mogą wywołać takie zachowania to pobudzenie seksualne (np. mieszkająca w sąsiedztwie suka ma cieczkę) lub konieczność podkreślenia swojej pozycji w stadzie (w pobliżu pojawia się nowy, młody osobnik).
Radzę przyjrzeć się sytuacji w nowej rodzinie pieska. Może żyją zbyt szybko i za nerwowo i tylko pies potrafi im to powiedzieć?

 

Artykuł- Dodatkowe informacje- opracowany i umieszczony za zgodą:
Lekarze weterynarii - Riwana Antczak, Arakdiusz Silny
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.zako.wroclaw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie