Nagła śmierć psa

pytanie:
Witam, Pytanie dotyczy psa rasy Pitbull, wiek 4 lata, masa 36kg. Pies łagodny, wychowany z kotami, nie agresywny, chodząca przylepa. Żywiony karmą, gotowane mięso, kasza, makaron, itp. Ogólnie bardzo zadbany i odpowiednio żywiony. Dostawał inne dodatki żywieniowe w postaci ciasteczek dla psów itp.
Co do pytania o chorobę, to pies nie przechodził żadnych poważnych chorób, miał wszystkie szczepienia. Żywotny, energiczny, radosny. Niestety pies bez żadnych objawów zdechł we wtorek 26 II 08. Rano tego dnia był na spacerze i nic nie wskazywało żeby mu coś dolegało. Niestety brat po powrocie z pracy zastał go leżącego w swoim łóżeczku już martwego :( trochę krwi z nosa psu poszło i tylko tyle. Weterynarze przez telefon powiedzieli, że mógł to być zawał lub  problemy z ciśnieniem. Niestety ciężko w to uwierzyć gdyż tego dnia była ładna pogoda czyli ciśnienie dobre a co do serduszka to pies był wysportowany, nie miał problemów z kondycją. Wszyscy znajomi i my nie możemy uwierzyć że tak młody i zdrowy pies tak szybko odszedł. Co mogło być powodem, czy możliwe jest że został otruty, ponieważ mamy takie podejrzenia ?? Jeżeli tak to ile godzin wcześniej mogła zostać mu podana trucizna, czy mogła być stopniowo podawana i bezobjawowo ??  Czy mógł mu zaszkodzić kawałek zabawki dziecka, który by zalegał w jelitach ? ale pies nie miał żadnych wzdęcia ani odruchów wymiotnych. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź

odpowiedź: 
Witam. Sprawa nie jest tak prosta: Po pierwsze dla ustalenia przyczyn śmierci należy wykonać sekcje z ewentualnym pobraniem materiału do badań (np toksykologicznych, mikrobiologicznych, histopatologicznych). Chorób może być bardzo dużo, które w końcowym efekcie choroby w stanie utajonym mogą dać śmierć.

Co do zawału to troszkę pochopna informacja, gdyż w Polsce naukowo udało się udowodnić 2 zawały serca, oba w wyniku zmian w innych narządach , co wtórnie doprowadziło do śmierci serca. Szybciej podejrzewałbym inne choroby serca (kardiomiopatia rozstrzeniowa, przerostowa, restrykcyjna). Szczególnie do pierwszej rasa ta predysponuje, może zakończyć się  śmiercią bez zauważonych pierwszych symptomów choroby. ( » Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) ) nadciśnienie tętnicze do którego nie bardzo predysponował nie powoduje takich objawów, choć kto wie, natura czasami potrafi być złośliwa i powoduje to czego z zasady nie ma. Lekarz rozmawiający przez telefon z Panem mówił o ciśnieniu krwi nie zależnym od bezpośrednio od pogody (ciśnienia atmosferycznego).
 Zatrucie i owszem i to wieloma preparatami od trutek na szczury (kumaryny, warfaryny), które powodują krwotoki wewnętrzne. Przez związki z metalami ciężkimi (ołów, rtęć0 do wielu innych błahych, ale zależnych od dawki. Objaw krwi z nosa, to również objawy rozpadających się nowotworów itp. Dla ustalenia zatrucia potrzebna byłaby treść żołdaka, fragment nerek i wątroby do badania toksykologicznego. Jeśli zginęła zabawka mogło dojść do uwięźniecie (zatrzymania) w jakiejś  części tego fragmentu i wędrując spowodował wykrwawienie. (rozwikłanie  sekcja ).
Cała reszta od gdybanie i domysły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.