Konsekwencje łapczywego jedzenia przez psa

Wiele psów to łakomczuchy, które nigdy nie odmawiają jedzenia, a w dodatku dosłownie rzucają się na zawartość miski. Jeśli z Twoim pupilem jest podobnie, to wiedz, że zbyt łapczywe jedzenie może przynieść szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Te najpoważniejsze omawiamy w naszym artykule.

Zapalenie żołądka i jelit

Zbyt szybkie jedzenie, w dodatku regularne, może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, co czasami prowadzi do zapalenia żołądka oraz jelit. Jest to stan powodujący silny ból i wymagający często długotrwałego leczenia.

Zadławienie

Bardzo szybkie jedzenie powoduje, że pies może dosłownie połykać większe fragmenty posiłku, co z kolei grozi zakrztuszeniem. W skrajnym przypadku zwierzę może się wręcz udusić, jeśli nie zostanie mu szybko udzielona pomoc.

Wzdęcia i skręt żołądka (torsja żołądka)

To mogą być bardzo poważne, a wcale nie tak rzadkie konsekwencje łapczywego spożywania posiłków. U łakomego psa po posiłku mogą pojawić się bolesne wzdęcia, co z kolei może doprowadzić nawet do skrętu żołądka – a mówimy tutaj o stanie bezpośrednio zagrażającym życiu psa.

Nadwaga i otyłość

Zbyt szybkie jedzenie często wiąże się także z przyjmowaniem zbyt dużej ilości pokarmu – właściciele mogą uznać, że pies po prostu się nie najada. To z kolei niechybnie prowadzi do nadwagi i otyłości, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla psiego zdrowia i życia.

Na koniec dodajmy, że łapczywe jedzenie może być oznaką niepokoju lub stresu u psa. Może również prowadzić do agresywnego zachowania w stosunku do ludzi czy innych zwierząt, jeśli pies uzna, że próbuje mu się odebrać posiłek. Stąd trzeba pracować nad tym, aby oduczyć pupila połykania pokarmu, np. poprzez stosowanie specjalnej miski. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie