Jakie leki przeciwbólowe można podawać psu?

Gdy pies cierpi, to naturalne jest, że właściciel chce mu jak najszybciej pomóc. Często niestety robimy to pochopnie, niechcący pogarszając stan zdrowia pupila. Mamy tutaj na myśli sytuację, w której właściciel bez konsultacji z weterynarzem podaje psu znalezione w apteczce leki przeciwbólowe. W naszym artykule wymieniamy te preparaty, które rzeczywiście są bezpieczne dla psów i im dedykowane.

Niesterydowe leki przeciwzapalne

Jest to spora grupa leków dla psów przepisywanych przez weterynarzy, które można odebrać bezpośrednio w gabinecie, oczywiście po wcześniejszym zbadaniu czworonoga przez lekarza. Do najpopularniejszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla psów zaliczymy:

  • Carprofen (Rimadyl, Novox) – zwykle przepisuje się te leki na ból i stan zapalny związany z zapaleniem stawów lub po operacjach.
  • Meloksykam (Metacam) - popularny lek na ból i stan zapalny u psów, często stosowany w leczeniu zapalenia stawów.
  • Firokoksib (Previcox) – ten lek jest stosowany do łagodzenia bólu i stanu zapalnego, szczególnie w przypadku zapalenia stawów.

Na ciężkie stany bólowe

W sytuacji, gdy pies bardzo cierpi np. po poważnej operacji lub z powodu choroby nowotworowej, lekarz może zalecić podawanie leków opioidowych. Tutaj najczęstszym wyborem pozostaje budzący pewne kontrowersje tramadol (stosowany bez ścisłego nadzoru może silnie uzależniać, jego skuteczność w przypadku psów nie jest również w 100% potwierdzona).

Na koniec wyraźnie podkreślmy, że nigdy nie należy podawać psu leków przeciwbólowych dla ludzi, takich jak ibuprofen, paracetamol czy aspiryna. Te substancje czynne mogą być toksyczne dla psów i spowodować poważne problemy zdrowotne, włącznie z uszkodzeniem wątroby i nerek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie