Jak zapobiec ciąży urojonej u suki?

Ciąża urojona jest jednym z największych problemów natury psychicznej, jaki może dotknąć dojrzałą suczkę. Często jest tak, że właściciel sam nie do końca wie, dlaczego jego pupilka dziwnie się zachowuje, a nawet przejawia agresję. Powodem bardzo często jest właśnie ciąża urojona. Jak ją rozpoznać u suczki? Jak jej zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Jak objawia się ciąża urojona u suczki?

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży urojonej jest wydzielanie mleka, którego krople można zauważyć na sutkach. Nie wolno tego ignorować, ponieważ produkcja mleka bez jego bieżącego odciągania może się skończyć bardzo poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, włącznie z powstaniem zatorów mlecznych.

Suczka będąca w urojonej ciąży zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie. Jest osowiała, może być bardzo agresywna, zwłaszcza w stosunku do osób, które próbują podejść do jej legowiska czy dotknąć jej w okolicach brzucha. Nierzadko pojawiają się takie zachowania, jak:

  • „opiekowanie” się pluszowymi zabawkami,
  • odmawianie jedzenia,
  • brak zainteresowania zabawą,
  • wycofanie się z życia rodzinnego,
  • brak ochoty na spacery.

Nie bagatelizujemy takich sygnałów i – jeśli suczka jest w wieku rozrodczym – można już zakładać, że mają one związek właśnie z ciążą urojoną. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Co robić, gdy suczka ma ciążę urojoną?

Jeśli pies rzeczywiście ciężko przechodzi okres ciąży urojonej, to weterynarz może podjąć decyzję o podaniu pacjentce leków hormonalnych hamujących wydzielanie mleka. Bardzo ważne jest również to, aby suczka nie miała kontaktu ze szczeniętami czy innymi sukami w ciąży. Należy zapewnić jej troskliwą opiekę, święty spokój i poczekać, aż objawy ciąży urojonej same miną.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również odciąganie uwagi suczki od rzekomej ciąży. Można rozważyć wydłużenie spacerów, warto angażować psa w nowe zabawy, wprowadzić jakieś nowe smakołyki do diety etc.

Jest tylko jeden sposób na zapobiegnięcie ciąży urojonej

Jest nim oczywiście sterylizacja. Tylko ten zabieg daje pewność, że suczka nie będzie mieć problemów z ciążami urojonymi, które działają destrukcyjnie na jej psychikę oraz mogą być groźne dla zdrowia na gruncie fizycznym. Wbrew obiegowej opinii ciąży urojonej nie zapobiega prawdziwa ciąża, dlatego jeśli nie planujemy rozrodu, to dobrze będzie jak najszybciej poddać suczkę sterylizacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie