Bruceloza psów

Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.

Objawy: Bruceloza może nie wywoływać żadnych objawów, jednak bezobjawowi nosiciele przez wiele miesięcy mogą rozsiewać zarazki i zakażać inne zwierzęta.

U samców Brucella canis powoduje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, a nawet zanik jąder. W nasieniu stwierdza się do 80-90% wadliwych plemników, a czasem może dojść do całkowitego braku plemników (aspermia). Testy w kierunku Brucella canis powinno się wykonywać u każdego psa-samca z niepłodnością, przewlekłym zapaleniem skóry moszny i zapaleniem jąder.

U suk objawem brucelozy tak jak u samców może być niepłodność, a także ronienia w III trymestrze ciąży, czy rzadziej resorpcje na początku ciąży. Po poronieniu stwierdza się długotrwały wyciek z dróg rodnych (1-6 tygodni).

UWAGA!!! Brucelozę należy podejrzewać u każdej suki, która roni 1-2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.

Z innych możliwych objawów wymienić należy gorączkę, zapalenie wielostawowe, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie dysków międzykręgowych, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Rozpoznanie: Podejrzewać brucelozę należy przy niepłodności, zapaleniu jąder i najądrzy, zapaleniu skóry moszny, ronieniach oraz innych niespecyficznych objawach (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne (dostępne w specjalistycznych placówkach weterynaryjnych zajmujących się rozrodem psów) oraz bakteriologiczne (trudno dostępne, trudna izolacja mikroorganizmów).

Bruceloza jest chorobą przenoszoną w czasie krycia - źródłem choroby może być zarówno chory reproduktor jak i suka

Postępowanie: Należy pamiętać, że leczenie brucelozy jest długotrwałe i nie daje pewnego wyleczenia – często zdarzają się nawroty po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu stosuje się antybiotyki (np. minocyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + gentamycyna), a psy chore i nosicieli należy wyeliminować z hodowli (sterylizacje, kastracje). Trzeba pamiętać, że bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla ludzi.

Profilaktyka: W celu zabezpieczenia się przed wystąpieniem brucelozy u naszych psów warto jest wykonywać badania kontrolne u każdego reproduktora 1-2 razy w roku oraz u suk hodowlanych przed każdym kryciem. Koszt badania – ok. 60 PLN.

Maja Ingarden
http://therios.strefa.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.