Borelioza - rzadka choroba psów

Borelioza (Borrelia burgdoferi)

Borelioza (synonimy-choroba z Lyme, Krętkowica kleszczowa) jest przewlekłą bakteryjną chorobą atakująca wiele narządów. Wywołuje ją krętek z rodziny Spirochetacea, a najczęściej występuje Borrelia burgdoferi, Borrelia afzeli, Borrelia garini i Borrelia japonica. Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia kleszcza z rodziny Ixodes i pierwotnie ma charakter lokalny, w postaci zaczerwieniania. Objaw wędrującego rumienia zdarza się rzadko w przeciwieństwie do ludzi (wolno powiększające się zaczerwienie skóry. Następnie dostaje się do krwi i atakuje narządy wewnętrzne. U zwierząt na plan pierwszy wysuwają się zapalenia stawów, dotykając jeden lub kilka stawów.

Choroba może nawracać i przyciszać się. Stawy są bardzo bolesne, napuchnięte, występuje kulawizna, brak apetytu, apatia i gorączka. Rzadko zdarzają się zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia nerek oraz objawy neurologiczne. Rozpoznanie jest trudne, definitywnie można je postawić na podstawie wymazu ze stawu lub miejsca ugryzienia, ale jest to metoda bardzo kosztowna. Po zebraniu danych z wywiadu, objawów, endemicznej oceny występowania choroby i pozytywnej reakcji na leczenie, w trakcie terapii można postawić takie rozpoznanie.


Ziemowit Kudła
http://www.medwet.pl/

 

Borelioza

Występuje u psów bardzo rzadko. Najczęstszym objawem boreliozy są problemy z poruszaniem się, spowodowane silnym zapaleniem wielu stawów. Zaatakowane stawy są obrzęknięte, gorące i bolesne, pies ma gorączkę, nie je, jest apatyczny. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli doszło do zapalenia mózgu mogą pojawić się także objawy neurologiczne. W niektórych przypadkach dochodzi także do uszkodzenia serca i rozwoju arytmii i niewydolności krążenia. Rozpoznanie boreliozy jest stosunkowo trudne, ponieważ istnieje wiele chorób stawów, przy których dochodzi o ich obrzęku i bolesności. W diagnozie pomocne są badania krwi, moczu oraz badanie mazi pobranej z zaatakowanych stawów. Leczenie boreliozy polega na stosowaniu antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zwykle pierwsze efekty leczenia widać już po 2-3 dniach - gorączka spada, pies czuje się lepiej.

 

Artykuł opracowany i umieszczony za zgodą: Darek Pankrac
Adres umieszczenia oryginalnego materiału: http://www.weterynarz.webpages.pl

Zobacz komentarze

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

 • Kuba

  Mój Piesek Tofik , Znaleźliśmy Dziś u nie go kleszcza, bardzo dużo biega , Boję się o jego zdrowie, gdyż jest ospały ciągle i nie chce się ruszać .

  • Artur

   Witam! tak było z naszym Kobrettem - pies w sile wieku, 6,5 roku, wulkan energii - biegał jak szalony, robił sobie otwory w siatce ogrodzeniowej, by wypuszczać się na pola, łąkę czy "na wieś" (do koleżanki). I dosłownie z dnia na dzień - nie ten sam pies. Osowiały, bez apetytu, załzawione oczy, ledwo stawiający kroki. Wczoraj byliśmy u weterynarza, badanie krwi, profilaktyczne zastrzyki i wieczorem diagnoza: borelioza (boszerioza), z daleko posuniętą anemią - już zaczęło się niszczycielskie działanie wirusów. Dzisiaj rano już częściowo odzyskał energię (znów się wypuścił za ogrodzenie), ale nadal nie ma łaknienia tylko "pilnuje miski" (ma konkurentów - dwa inne psy i dwa koty) ;-) Tak więc nie zwlekajcie - gdy tylko coś zauważycie, czym prędzej do weterynarza. Pozdrawiam,


 • Maks

  Czy można zapobiec chorobie między ugryzieniem, a wystąpieniem objawów jeśli istnieje podejrzenie zakażenia? Proszę o szybką odpowiedź.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.