Żywienie psa po kastracji - jaką karmę wybrać?

Zabiegi sterylizacji i kastracji są zalecane u większości u psów i suczek. Wykonuje się je w celu ograniczenia liczby bezdomnych zwierząt, ale i ze względów zdrowotnych (uniknięcie ewentualnych chorób). Kastracja i sterylizacja prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych wskutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie psa. Oznacza to, że zwierzęta mają większą tendencję do tycia i należy zapewnić im odpowiednią dietę. Dowiedz się, na czym ona polega i jak karmić psa po sterylizacji / kastracji.

Dlaczego dieta psa po kastracji powinna wyglądać inaczej niż do tej pory?

Zaburzenia hormonalne i spowolniony metabolizm po zabiegu kastracji sprzyjają szybszemu przybieraniu na wadze. Obserwuje się, że u wysterylizowanych psów zwiększa się ryzyko nadwagi. Pies częściej prosi o jedzenie i jeśli nie będziesz dobrze kontrolować jego nawyków żywieniowych i dziennych dawek karmy, szybko zauważysz, że twój pupil tyje. Mimo że zapotrzebowanie energetyczne spada, pies częściej prosi o jedzenie, dlatego po zabiegu warto zmniejszyć psu ilość podawanej karmy w ciągu dnia. Właściwa dieta dedykowana psom wykastrowanym / wysterylizowanym polegająca na podawaniu karmy dla psów sterylizowanych (karmy typu light), stałe pory posiłków (zwierzę nie powinno mieć stałego dostępu do karmy), nie dokarmianie psa między posiłkami i kontrolowanie ilości podawanych przysmaków pozwoli utrzymać właściwą wagę twojego czworonoga.

Żywienie psa po zabiegu sterylizacji

Dieta wysterylizowanego psa powinna być niskokaloryczna. Należy unikać tłustych mięs, wysokokalorycznych składników i dużej ilości węglowodanów. W przypadku gotowych karm najlepiej wybierać te dedykowane dla psów sterylizowanych i kastrowanych. Ilość smakołyków powinna być wliczona w jego dzienne zapotrzebowanie i najlepiej podawać przysmaki niskokaloryczne. 

Wielkość i częstotliwość posiłków należy odpowiednio dopasować do swojego psa. Trzeba uwzględnić m. in. jego wiek, wagę, aktywność fizyczną czy porę roku. Większym psom wystarczy 1 posiłek w ciągu dnia, mniejszym dzienną dawkę można podzielić na 2-3 porcje (małe psy mają szybszą przemianę materii). W przypadku psów przebywających na zewnątrz trzeba także uwzględnić fakt, że zimą będą one potrzebowały więcej energii na ogrzanie się. Dieta dla psów sterylizowanych powinna być wprowadzana stopniowo, by organizm psa, a zwłaszcza przewód pokarmowy zdążył się przyzwyczaić. Na początku można mieszać karmę dla psów sterylizowanych ze zwykłą, aby pies polubił nowy smak. Właściwe żywienie psów kastrowanych i sterylizowanych odgrywa ogromną rolę. Pozwala uchronić czworonoga przed nadwagą i otyłością oraz wystąpieniem różnych chorób (np. cukrzyca, niewydolność sercowo-naczyniowa, problemy ze stawami czy zaburzenia trawienia).

Czym karmić psa po kastracji i sterylizacji

Decydując o sposobie karmienia psa po kastracji / sterylizacji każdy właściciel ma kilka opcji do wyboru. Może karmić swojego pupila stosując dietę Barf opartą na mięsie surowym mrożonym. Dieta Barf jest bogata w błonnik oraz warzywa, dlatego zaleca się ją do stosowania u psów kastrowanych. Inną zaletą domowego karmienia jest to, że w 100% panujesz nad tym co twój pupil je. W gotowych karmach kiepskiej jakości bardzo często występują konserwanty, barwniki czy zboża. W diecie domowej możesz je wyeliminować, jednak by ją odpowiednio zbilansować musisz mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat i czas na przygotowanie posiłku.

Pies po sterylizacji może być karmiony gotowymi karmami (suchymi lub mokrymi), które kupisz w dobrych sklepach zoologicznych. Należy jednak wybrać karmę dla psów sterylizowanych lub kastrowanych. Są to karmy typu light, dostarczają niezbędnych składników odżywczych, ale mają ograniczoną ilość kalorii, dzięki czemu pies nie przybiera na wadze. Taką karmę łatwiej jest psu spalić dzięki zawartości L-karnityny. Karmę dla psów sterylizowanych dobiera się w zależności od jego wagi i rozmiarów (karmy dla psów małych, średnich, dużych). 

To, jaki sposób żywienia psa po kastracji wybierzesz, zależy od ciebie. Zwracaj uwagę nie tylko na sposób żywienia i wielkość posiłków na diecie po kastracji. Ważne jest także zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Uprawianie z psem sportu czy zabieranie go na dłuższe spacery w połączeniu z odpowiednią dietą pozwoli mu utrzymać nie tylko właściwą wagę, ale też zdrowie i kondycję.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie