Żywienie psa - gotowanie kontra karma

Żywienie psa w istotny sposób wpływa na jego zdrowie oraz kondycję. To od właściciela zależy w dużej mierze, czy pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem, czy też nie. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, nawet nieświadomie można wyrządzić pupilowi dużą krzywdę. Zatem, czy warto poznać zasady zdrowego odżywiania psów, jeśli mamy pod opieką czworonoga? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

To, co dla nas zdrowe i smaczne, dla naszego psa może okazać się niebezpieczną trucizną. Ludzie i psy różnią się pod wieloma względami, w tym w kwestii potrzeb żywieniowych oraz tolerancji pokarmowej. Im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla naszych czworonogów.

Czego nam nie wolno

Jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu psa, rzeczą absolutnie zakazaną jest wspólne gotowanie dla siebie i dla czworonoga. O ile człowiek może jeść potrawy mocno przyprawione (pomijam tu względy zdrowotne każdego z nas), o tyle pies absolutnie nie powinien.
Czworonożnym przyjaciołom nie należy podawać potraw solonych ani przyprawionych innymi stosowanymi powszechnie przez człowieka

przyprawami. Jeśli właściciel zdecyduje się przygotowywać dla swojego pupila potrawy samodzielnie, powinien pamiętać, by zawsze gotować dla niego oddzielnie i nie stosować żadnych dodatków poprawiających smak.

Pożywienie dla psa powinno składać się z trzech elementów: mięsa, warzyw oraz wypełniacza. Tym ostatnim może być między innymi ryż, ziemniaki lub kasza. Najczęściej poszczególne składniki łączy się ze sobą w równych proporcjach, choć istnieją tu różne szkoły.

Istnieje wiele produktów, które nigdy nie powinny wylądować w psiej misce. To produkty, które, choć spożywane przez człowieka, dla psów są szczególnie niebezpieczne. Wśród nich znajduje się śmiertelnie niebezpieczny dla czworonogów ksylitol. Unikajmy wszystkich produktów, które mogą go zawierać.

Dlaczego korzystać z karmy

Właściciele psów bardziej świadomi tego, jak wielką wagę pełni właściwe żywienie w życiu ich pupili, często rezygnują z samodzielnego gotowania dla nich i decydują się skorzystać z dobrej jakości karm. Wyjątek stanowią tu osoby, które o potrzebach żywieniowych czworonogów wiedzą naprawdę wiele i nie tylko nie szkodzą psom, ale poprzez odpowiednio skomponowaną dietę świadomie wspierają ich rozwój.

Atutem karm dostępnych na stronie SklepZoologic.pl jest to, że komponowane są w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów. Dlatego wybierając je, przeciętny konsument nie musi się martwić, czy sprosta potrzebom żywieniowym swojego pupila.

Inne zalety stosowania karm to niewątpliwa oszczędność czasu. Współcześnie, kiedy wielu ludziom brakuje czasu na przygotowywanie zdrowych, smacznych i odpowiednio zbilansowanych posiłków dla nich samych, potrzeba gotowania dla zwierzaka jest dodatkowym, trudnym do pogodzenia obowiązkiem. Gotowe karmy stają się więc rozwiązaniem dobrym i wygodnym i to zarówno w kontekście stosowania ich w domu, jak i w czasie wyjazdów z pupilem.

Jeśli właściciel czworonoga podaje swojemu pupilowi dostosowane do jego wieku i odpowiednio zbilansowane posiłki, zyskuje większą pewność, że ten będzie wykazywać się zdrowiem i dobrą kondycją. Warto pamiętać jednak, że korzystając z karmy, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Przekraczanie zalecanego dawkowania może skutkować przekarmianiem zwierzęcia, a w konsekwencji jego chorobą. Nie powinno się też mieszać karmy z gotowanym pożywieniem, jeśli nie mamy pewności, czy w ten sposób nie przekroczymy zalecanych dziennych dawek poszczególnych składników odżywczych. Dlatego stosowanie karm, choć bardzo wygodne, wymaga od właściciela samodyscypliny.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.