Zwierzak w domu – wady i zalety

Każde dziecko marzy o domowym zwierzęciu. Wcześniej czy później z takim marzeniem się zetkniemy i będziemy musieli podjąć decyzję co do ewentualnego posiadania zwierzęcia.

Decyzja co do posiadania zwierzęcia w domu jest niezwykle trudna i poważna. Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność obcowania z nim, ale również obowiązki, które chcąc, nie chcąc musimy wykonywać my lub nasi domownicy.

Jakie są podstawowe zalety posiadania zwierzęcia?

Najważniejszą zaletą jest sama możliwość spędzania z nim czasu. Zwierzę łagodzi depresje, poprawia humor i łagodzi poczucie osamotnienia i smutku.

Wiele osób posiadających zwierzaka w domu, nie wyobraża sobie życia bez czworonoga. Mówią do niego, rozmawiają z nim, przytulają się do niego, traktują jak domownika. To ich prawdziwy przyjaciel, który umie pocieszyć, wysłuchać i przytulić się gdy mają taką potrzebę.

Zwierzę również bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Rozwija umiejętności takie jak obowiązkowość czy opiekuńczość. Dodatkowym atutem jest pozytywny wpływ na rozwój kontaktów społecznych i interpersonalnych dziecka.

Posiadanie zwierzęcia to jednak nie tylko przyjemność. Musi być ono karmione, co powoduje koszty. Rzadko zwierzaka można karmić tym co człowieka, więc istnieje konieczność kupowania specjalistycznej karmy. Nie trzeba oczywiście robić tego w sklepie zoologicznym. Można także zamówić karmy przez internet np. na e-zoo.shop. Znajdziemy w internecie wszystkie możliwe produkty do kupienia i możemy łatwo je zakupić i dostarczyć pod drzwi.

Drugą kwestią jest konieczność dbania o zwierzę – zakupu akcesoriów, zabawek, kosmetyków, jak również w przypadku niektórych z nich konieczność wychodzenia na spacer.

W przypadku kotów, chomików, królików, wystarczy kupić odpowiedni żwirek, ale pies musi być wyprowadzony co najmniej 2-3 razy dziennie.

Dodatkowym obowiązkiem są szczepienia i wizyty lekarskie podczas choroby. To pociąga za sobą koszty wizyt i leków. Zwierzaki domowe nie mają obowiązkowego ubezpieczenia.

Ważne też, abyśmy zdali sobie sprawę, że kupno zwierzaka to nie obowiązek na 2 miesiące, ale na wiele lat, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się np. na psa, który żyje od 10 do nawet 20 lat.

W związku z tym jeśli mieszkamy samotnie i często wyjeżdżamy w delegację, pies może stanowić dla nas duży problem, gdyż nie wszędzie będziemy mogli go ze sobą zabrać. To samo dotyczy wyjazdu na wakacje. Jeśli co roku mamy w zwyczaju ruszać na kemping, musimy brać pod uwagę takie miejsca, gdzie można zabrać zwierzę. Ewentualnie powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność zostawienia go komuś pod opiekę lub rezerwacji psiego hotelu.

Podjęcie decyzji o zwierzęciu to nieproste zadanie i każdy musi sam indywidualnie podjąć tą decyzję. Jedyne co dotyczy absolutnie wszystkich to fakt, że decyzja ta musi być przemyślana.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie