Zerwijmy łańcuchy

„Psy schroniskowe - podopcyjne problemy behawioralne”

W dniach 11-12 października w Poznaniu odbyło się kolejne seminarium dla osób zainteresowanych tematyką kynologiczna zorganizowane rzez Fundację Psia Wachta. Tym razem seminarium pt „Podopcyjne problemy behawiorlane” prowadziła znana behawiorystka, autorka wielu książek o psach Gwen Bailey.

Gwen Bailey zajmuje się psami od 1988 roku. Swoją karierę rozpoczęła w jednym z brytyjskich schronisk i była pionierką w stosowaniu wiedzy behawioralnej i pracy z psami schroniskowymi. Jej metody opierają się na rzeczywistym zrozumieniu problemu psa i dojścia do przyczyn niepożądanych zachowań. W czasie swojej pracy udało się jej uratować tysiące psów i dać im szanse na drugie życie w nowych domach.

Swoje doświadczenia autora przelała na papier czego owocem są jej liczne ksiązki. W Polsce wydano już 4 ksiązki Gwen i są to: „Wybór i wychowanie szczeniaka” wyd. Klub dla Ciebie oraz trzy wydane przez łódzką Galaktykę – „Co myśli mój pies”, „Szczenię doskonałe” oraz „Szkoła szczeniąt”.

Choć tytuł seminarium nawiązywał do psów schroniskowych to jego treści mogły zadowolić nawet te osoby, które nie są związane pracą z psami schroniskowymi. Prelegentka dzieliła się bowiem swoją ogromną wiedzą z zakresu pracy z psami lękliwymi, agresywnymi, omawiała problem lęku separacyjnego a także wspomniała o kwestii wyboru szczenięcia i jego socjalizacji. Sposób podejścia do wspomnianych problemów przez Gwen jest odmienny od tego, którymi zazwyczaj bombardują nas podręczniki o psach. Wg niej większość zachowań agresywnych ma podłoże lękowo -stresowe. Dzięki pracy nad przyczyną problemu możemy bez użycia kar i przemocy pozbyć się zachowań agresywnych, niszczycielskich lub lękowych u naszego psa. Poza przekazaniem wiedzy teoretycznej uczestnicy mieli okazję obaczyć pracę z psami lękowymi „na żywo”. Trzy, krótkie sesje szkoleniowe na świeżym powietrzu dały możliwość praktycznej nauki pracy z psem.

Podsumowując - seminarium oceniam na 5 z plusem. Byłaby 6 ale niestety nie zabrakło niedociągnięć organizacyjnych – niedogrzana, ciasna i głośna sala restauracji utrudniała nieco skupienie. Podobnie jak tłumaczka, która niejednokrotnie zdawała się zapominać o fakcie, że nie ona jest najważniejszą osobą na sali. Na szczęcie złe wrażenie wyrównała naprawdę doskonałym tłumaczeniem seminarium.

Żałuję też, że zabrakło czasu na więcej wykładów Gwen gdyż wielu z uczestników pozostawało pod dużym wrażeniem wiedzy prelegentki, zdolności jej przekazywania jak i tematyką wykładów poruszającą najczęstsze problemy wszystkich psów trzymanych w domach – nie tylko tych adoptowanych ze schroniska. Na szczęście pod koniec wykładów zapowiedziano, że planowane jest kolejne spotkanie z Gwen. Do tego czasu odsyłam do jej książek oraz stron internetowych: http://www.puppyschool.co.uk  oraz http://www.dogbehaviour.com .

Cieszę się, że coraz częściej możemy uczestniczyć w rozmaitych seminariach wielkich autorytetów w dziedzinie pracy z psami. Daje to nadzieję, na poprawę metod szkoleniowych w kraju a co za tym idzie nadzieję na lepsze i pozbawione przemocy życie milionów polskich psów.


Marta Czerwińska
WORTAL PSY24.PL ( www.psy24.pl )

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie