Zapewnij psu możliwość właściwego rozwoju – dowiedz się, jak go karmić

Posiadanie psa, choć kojarzy się głównie z ogromną przyjemnością, jest przywilejem i pociąga za sobą całe mnóstwo obowiązków. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie czy adopcji czworonoga, dobrze się zastanów, czy podołasz temu niełatwemu zadaniu. Nie działaj pod wpływem emocji. Przestudiuj kilka poradników lub chociaż zajrzyj do paru artykułów traktujących o wychowaniu psa. Twój pupil potrzebuje czegoś więcej niż podrapania za uchem, krótkiego spaceru, gumowej zabawki i karmy w misce. A skoro już mowa o karmie, żywienie psów to jedna z najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Dlaczego jest to tak ważne?

Pies to nie śmietnik!

Wiele osób uważa, nie wiedzieć dlaczego, że pies zje wszystko – kości, resztki ze stołu, słodycze, a i tak nic mu nie będzie. Tylko pierwsza część tego zdania jest prawdziwa. Pies rzeczywiście jest w stanie zjeść niemal wszystko. Inną sprawą jest to, jak jego żołądek zareaguje i tutaj robi się zdecydowanie mniej wesoło. Psi przewód pokarmowy różni się od ludzkiego, dlatego zwyczajnie nie podoła „ludzkiemu” jedzeniu.

Potrawy smażone, pieczone, z dużą ilością przypraw, słodkości wszelkiego rodzaju – to wszystko, choć chwilowo sprawi psu wielką przyjemność, w konsekwencji bardzo mocno zaszkodzi jego zdrowiu, włącznie z tym, że może go zabić. Jeśli nie masz doświadczenia w karmieniu psów, zdaj się na specjalistów i wysokiej jakości karmy, jak IAMS. Podając swojemu czworonożnemu przyjacielowi dobrą karmę, masz pewność, że zapewniasz mu wszystko, co najlepsze dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

Jak karmić psa?

Rzecz jest bardziej skomplikowana, niż wydaje się większości właścicieli psów. Inne potrzeby mają szczeniaki, psy dorosłe oraz psy starsze. Podobnie jak u ludzi, na różnych etapach życia pies potrzebuje nieco innych składników (w określonych proporcjach) dla właściwego funkcjonowania. Zapotrzebowanie na ilość karmy w ciągu dnia, jej skład i liczba posiłków uzależnione są również od rasy psa (psy ras dużych mają zupełnie inne potrzeby niż rasy małe), aktywności (psy „kanapowe” zużywają inną ilość energii niż psy sportowe czy stróżujące), wagi oraz po prostu indywidualnych uwarunkowań.

Ciężarne suczki oraz karmiące czy psy borykające się z różnymi alergiami i chorobami układu pokarmowego (a nie jest to rzadkością) także potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Przyjmuje się, że szczeniaki powinny zjadać średnio 3-4 posiłki dziennie. Psiaki do 6. miesiąca życia powinny otrzymywać 3 posiłki, zaś powyżej 6. miesiąca 2 posiłki. Najlepiej o stałych porach, a pomiędzy posiłkami pies nie powinien mieć dostępu do miski.

Oczywiście wszystko to jest tylko teorią i pewnym ogólnym wyznacznikiem, bowiem np. psy pracujące mają o wiele większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego w przypadku dorosłego psa dwa posiłki mogą nie wystarczyć. Podobnie jest w przypadku psów chorych. Lekarz weterynarii może zalecić podzielenie standardowej porcji na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia.

Marka IAMS przygotowała niezwykle bogatą ofertę karm dla czworonogów. Znajdują się w niej karmy zarówno dla ras małych, średnich i dużych, dla juniorów, psów dorosłych i starszych, a także specjalne karmy dedykowane psom z nadwagą i po sterylizacji.

Nie popełnij tych błędów

Jak już zostało wspomniane we wstępie, posiadanie psa to duży obowiązek i ogromna odpowiedzialność, a wybór odpowiedniej karmy to jeden z najważniejszych wyborów, jakich musisz dokonać. Twój pies zasługuje na to, co najlepsze i aby mu to zapewnić, każdego dnia musisz otaczać go opieką oraz bacznie obserwować.

Rozmaite karmy w supermarketach kuszą często swoimi niskimi cenami, ale za ową atrakcyjną ceną idzie zazwyczaj słaba jakość produktu. Kupuj wyłącznie najlepszej jakości karmy, jak IAMS, właściwie dopasowane do rasy, wagi, wieku i indywidualnych potrzeb Twojego psa. Przestrzegaj zaleceń producenta i ewentualnych wskazówek weterynarza co do ilości karmy i posiłków. Jeśli będziesz przekarmiać psa, doprowadzisz do otyłości i innych poważnych chorób jej towarzyszących.

To zrozumiałe, że chcesz, aby pies czuł się szczęśliwy. Śmiało możesz mu raz na jakiś czas zaserwować jakiś smakołyk, ale niech będzie to smakołyk psi, a nie ludzki. Nie zostawiaj miski z jedzeniem do dyspozycji psa. Jeśli zapewnisz mu określone pory posiłków, korzyści będą obopólne. Pies nie będzie się przejadał, nie utyje i będzie też wiedział, że Ty tu „dowodzisz”. Regularne posiłki mogą wpłynąć też na stałe pory wyróżniania, bo znacznie ułatwi Ci gospodarowanie czasem. Jedyne, do czego pies powinien mieć stały dostęp to czysta woda, dlatego nie zapominaj o niej.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie