Zamiast smyczy szelki dla psa. Jak je wybrać?

Coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej smyczy stają się szelki dla psa. To podstawowe akcesorium w wyposażeniu każdego opiekuna czworonoga. Nie powodują dyskomfortu, nie uciskają szyi naszego pupila i pozwalają lepiej utrzymać energicznego psa na wodzy. Zobacz, jak je prawidłowo wybrać.

W XX wieku przyjęło się, że jak prowadzimy psa, to tylko w obroży i na smyczy. W ostatnich latach jednak coraz więcej osób wybiera szelki dla psa jako wygodniejszą alternatywę. Mają one dużą przewagę nad smyczą ze względu na komfort psa i praktyczne funkcje.

Przewaga szelek nad smyczą i obrożą

Przede wszystkim szelki dla psa są wygodniejsze niż obroża, ponieważ ich konstrukcja oraz szerokie pasy pozwalają na równomiernie rozłożenie nacisku na ciele psa. Dzięki temu, kiedy ściągamy smycz, nie uciskamy szyi naszego pupila i nie sprawiamy mu bólu. Dlatego na uprząż dla psa decydują się opiekunowie także małych czworonogów, które teoretycznie jesteśmy w stanie utrzymać na samej smyczy. Np. w przypadku Yorków szelki są zalecane, ponieważ obroża zbyt mocno uciska delikatną szyję tej rasy.

Druga sprawa to względy praktyczne. Psy dużych ras ciężko jest utrzymać na samej smyczy i obroży. Pies-olbrzym taki jak bernardyn, duży owczarek czy rottweiler może łatwo się z niej zerwać przy okazji wykręcając nam bark. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku smyczy i obroży ciężar nawet 100 kg utrzymujemy zaledwie dłonią i przedramieniem. Dlatego jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo nasze, psa i otoczenia, szelki dla dużego psa to często konieczność.

Ponadto takie akcesorium sprawdza się, kiedy preferujemy aktywne spacery z naszym czworonogiem. Szelki dla dużego psa, a zwłaszcza szelki do biegania dla psa pozwolą mieć kontrolę nad naszym pupilem oraz będą dla niego dużo wygodniejsze podczas wysiłku fizycznego.

Jakie szelki dla psa wybrać?

Przy wyborze szelek powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar, masę oraz usposobienie, a konkretnie poziom energii naszego psa. Dobór rozmiaru należy rozpocząć od zmierzenia obwodu szyi psa tuż przy nasadzie, czyli w najszerszym miejscu. Następnie mierzymy obwód klatki piersiowej nad łopatkami, czyli również w najszerszym miejscu. Jeśli nie jesteśmy pewni możemy skorzystać z tabel, które niektóre sklepy przygotowały w celu ułatwienia doboru właściwego rozmiaru (np. https://titanumgrey.pl/pl/c/Szelki/32).

Większość szelek posiada ponadto regulację w kilku miejscach, dzięki czemu możemy je łatwo dopasować. Wykonuje się je zazwyczaj z szerokich pasów tkaniny lub skóry, dzięki czemu nie wpijają się w ciało psa i nie powodują dyskomfortu. Niektóre szelki do biegania dla psa posiadają ponadto spód wykonany z siatki oddychającej, która zapobiega przegrzewaniu się skóry psa. Dobrze jest postawić także na sprawdzonego producenta. Np. szelki marki Titanium Grey zaprojektowane zostały przez lekarza weterynarii, a ich konstrukcja opracowana tak, aby jak najlepiej współgrały z fizjonomią psa oraz były funkcjonalne dla jego opiekuna. Firma produkuje szelki w wersji dla dużych aktywnych psów, jak i dla małych pupili, spacerujących po miejskich deptakach. Więcej na temat produktów Titanium Grey znajdziecie na https://titanumgrey.pl/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.