Z jakimi kosztami wiąże się utrzymanie domowego zwierzaka?

Większość z nas przechodziła ten okres, kiedy niczego tak bardzo nie pragnęliśmy, jak domowego zwierzaka. Szczególnie w czasie dzieciństwa marzyliśmy o scenie prosto z filmu, kiedy otwierając świąteczne prezenty znajdujemy szczeniaka. Jako dzieci, wielokrotnie słyszeliśmy od naszych rodziców, że domowe pupile to ogromna odpowiedzialność. Jest to całkowita prawda, jednak nigdy nie wspomniany był jeszcze jeden argument, który wstrzymywał domowników przed przygarnięciem psiaka, a mianowicie koszty związane z jego utrzymaniem.

Zakup psa

Wiele osób decydujących się na zakup psa, ma na oku konkretną jego rasę. Nie chcą byle jakiego, pierwszego lepszego - musi to być ich wymarzony czworonóg. Wiele z nich kosztuje majątek, zaczynając od tysiąca, a kończąc na kilku tysiącach złotych. Aby zakupić takiego psa, potrzebne są duże oszczędności. Jeśli ich nie posiadamy, a towarzystwo domowego pupila jest nam niezbędne, warto skorzystać z ofert pożyczek, które znaleźć można na Matchbanker. Jest to platforma, na której bez problemu można dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb. W całości pokryje ona wydatek związany z zakupem psa.

Dodatkowe wydatki

Wydatki związane z posiadaniem psa nie kończą się jednak na jego zakupie. Najwięcej wydajemy na jego utrzymanie. Musimy regularnie zaopatrywać się w specjalną karmę, którą będziemy karmić naszego pupila. Miesięcznie wydawać na to będziemy przeciętnie od 50 do 100 zł.Chodząc z nim na spacery, będzie potrzebna nam smycz oraz obroża. W zależności od rasy psa, będzie on spał albo w pomieszczeniu albo na dworze. Jeśli jest to mały zwierzak, musimy przygotować mu w domu legowisko. Jeśli jednak chodzi nam po głowie zakup owczarka czy rottweilera, będziemy zmuszeni do zakupu budy. Wszystkie wymienione wydatki oscylują wokół 300 zł.

Wizyty u weterynarza

Podane powyżej koszty to tylko przedsmak wydatków, które czekają nas w momencie, gdy będziemy musieli zabrać naszego zwierzaka do weterynarza. Największe sumy, jakie musimy przeznaczyć na naszego psa, wydawane są właśnie tutaj. Tak jak w przypadku każdego członka rodziny, naszego pupila również musimy zabierać na regularne szczepienia. Do tego dochodzą kontrolne wizyty oraz odrobaczanie. Jeśli nasz zwierzak zachoruje, będziemy musieli zabrać go na dodatkowe wizyty oraz zakupić leki, które przepisze mu weterynarz. Mechanizm jest podobny do chorób ludzkich - w zależności od stopnia choroby, jesteśmy zmuszeni wydać więcej pieniędzy. Jeśli nasz pupil jest poważnie chory, może nas to poważnie obciążyć finansowo. W takiej sytuacji również będziemy potrzebowali dodatkowego zastrzyku gotówki.

Przemyśl decyzję

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie psa, warto dobrze się nad tym zastanowić. Tak jak powtarzali to nam rodzice, posiadanie zwierzaka to ogromna odpowiedzialność. Pomijając nawet związane z nim wydatki, trzeba pamiętać, że o psa trzeba dbać. Jeśli pracujesz całymi dniami i przez to twój zwierzak musiałby być zamknięty w mieszkaniu cały dzień, zastanów się czy nie jest to nieco egoistyczny wybór. Trzeba zapewnić mu to, czego potrzebuje, a mianowicie poświęcać mu czas i uwagę. Chodzić z nim na spacery, zabierać na wyjazdy. On także potrzebuje poczucia przynależności. Z tego powodu, przeanalizuj swoją sytuację, zarówno osobistą jak i finansową, zanim zdecydujesz się na taki krok.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.