Wybór karmy dla owczarka niemieckiego ma znaczenie

Owczarki niemieckie to zwierzęta należące do grupy psów pasterskich. Uznawane są za psy wyjątkowo inteligentne, zrównoważone, opanowane i oddane człowiekowi. Skupiając się na tych pozytywnych i mile widzianych u zwierzęcia cechach, pamiętać należy i o tym, że jest to rasa bardzo wymagająca w hodowli i utrzymaniu. I tona kilku płaszczyznach, także o tej obejmującej codzienną dietę psa. Karma dla owczarka niemieckiego powinna być zatem wybrana z dużą rozwagą.

Potrzeby pokarmowe owczarka niemieckiego

Potrzeby pokarmowe psów tej rasy zależeć będą od wielu czynników, m.in. wieku, kondycji, ilości codziennego ruchu czy też indywidualnych cech czworonoga. Należy pamiętać, że owczarki niemieckie są rasą szczególnie narażoną na rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego też powodu dorosłym psom karma dla owczarka niemieckiego powinna być podawana 2-4 dziennie. Ważne jest również, by przez około pół godziny po spożyciu posiłku pupil nie uprawiał żadnej aktywności fizycznej. Pilnując takiej rutyny zminimalizujemy ryzyko problemów. 

Przy wyborze karmy dla owczarka niemieckiego trzeba mieć na uwadze fakt, iż rasa ta, pomimo dość dużej chęci do aktywności ruchowej, ma tendencję do nadwagi. O ile w wieku szczenięcym nie zdarza się to zbyt często, o tyle dorosłe owczarki niemieckie, a szczególnie te egzystujące w warunkach miejskich, mogą mieć z tym problem. Z tego też względu dzienny bilans kaloryczny powinien być pod stałą kontrolą właściciela psa.

Co powinna zawierać karma dla owczarka niemieckiego?

Dobra karma dla owczarka niemieckiego przede wszystkim nie powinna być tłusta, ale lekkostrawna oraz bogata w błonnik, który usprawni pracę układu pokarmowego zwierzęcia. Jest to sprawa kluczowa, ponieważ owczarki niezbyt dobrze radzą sobie z trawieniem tłustego pożywienia. Jeśli chodzi o skład karmy dla owczarka niemieckiego https://www.mojamiska.pl/karma-dla-owczarka-niemieckiego/, istotna jest wysoka dawka białka zwierzęcego stanowiącego główny budulec mięśni. 

Karma dla owczarka niemieckiego powinna dostarczyć czworonogowi także niezbędnych witamin i składników mineralnych, m.in. tak bardzo potrzebnych dla rozwoju kości i zębów wapnia i fosforu. Jest to szczególnie ważne w okresie dynamicznego wzrostu psa przed osiągnięciem wieku dorosłego. Tylko dobrze zbilansowana dieta, podawana już od okresu szczenięcego zapewni owczarkowi niemieckiemu dobre zdrowie i długie życie. A na tym zależny nam chyba najbardziej!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.