Właściwe odżywianie psa fundamentem jego zdrowia

Od zarania dziejów czworonogi towarzyszą nam w naszym życiu. Pies nie od dziś jest nazywany najlepszym przyjacielem i towarzyszem człowieka. Nie bez przyczyny. Psy są prawdziwymi członkami naszych rodzin przez wiele lat. Sprawiają nam dużo radości w codziennym życiu i są naszymi aniołami stróżami. Strzegą swoich opiekunów oraz im pomagają. Psy są gatunkiem udomowionego ssaka drapieżnego wywodzącego od wilka, dlatego są to zwierzęta stadne i bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Pod tym względem mają one bardzo złożoną psychikę. Tęsknią i odczuwają emocje zupełnie tak jak człowiek. Ludzie także odwzajemniają ich uczucia. Jeśli pragniecie dla swojego pieska jak najlepiej, warto zadbać o jego właściwe odżywianie. Dzięki temu będzie on ciągle pełen radości i energii. Jak to zrobić? Dziś postaramy się wam przybliżyć, na czym polega właściwe odżywianie psa.

Czy pies może jeść produkty z naszego stołu ?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy dobrym pomysłem jest podanie psu do jedzenia resztek ze stołu, których zazwyczaj szkoda wyrzucać. Pytanie, które się nasuwa, to jak to może wpływać na jelita, żołądek i trawienie psa. Dla pewności zawsze warto porozmawiać z weterynarzem czy wszystko, co podajemy naszemu pupilowi, jest dla niego bezpieczne. Podawanie doprawionych i tłustych mięs nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przyprawy zawarte w potrawie mogą zaszkodzić zdrowiu naszego psa. Podobnie jest jeżeli chodzi o nabiał, jogurty naturalne czy ser. W każdym przypadku jest to kwestia bardzo indywidualna, natomiast w nadmiarze może powodować bóle brzucha, biegunki oraz wzdęcia. Pozytywną alternatywą są jaja. Możemy z powodzeniem podawać je psiakom, najlepiej w formie ugotowanej, są wówczas lepiej przyswajalne i bezpieczne bakteriologicznie. Pozytywnie wpływają na psią sierść i skórę. Nie należy podawać psu kości z kurczaka. Są dla psa niebezpieczne, ponieważ są bardzo kruche. Ostre kawałki mogą poranić przełyk, żołądek lub jelita. Małe fragmenty kości kurczaka połykane w całości mogą spowodować zadławienie.

Jakie warzywa może jeść pies, a jakich nie?

O ile niektóre produkty nie powinny znaleźć się w misce psa, tak dobrym pomysłem na urozmaicenie posiłków są warzywa, które są bardzo cennym źródłem błonnika. Niektóre warzywa możemy podawać psu w surowej postaci, by stały się tzw. naturalnym gryzakiem, co może mieć dobry wpływ na kondycję zębów i dziąseł. W takiej formie najlepiej sprawdza się popularna marchewka, buraki, szpinak, cukinia, brokuł, jak również czerwona papryka. Jeżeli chodzi o ziemniaki, które są bardzo popularne na polskich stołach, to nasz pies może je spożyć po ugotowaniu, natomiast tylko nieprzyprawione oraz bez dodatku soli. Warzywa po obróbce termicznej takie jak bataty, dynia czy też fasolka szparagowa są jak najbardziej wskazane. Uważajmy jednak cebulę, por, czosnek oraz niedojrzałe pomidory. Te w misce naszego pupila nie powinny się znaleźć.

Czy pies może jeść owoce i słodycze?

Urozmaicając posiłki w diecie psa, możemy podać mu również niektóre owoce. Należy jednak pamiętać, że oprócz cennych makro- i mikroelementów, witamin oraz błonnika, zawierają również dużo cukru i są kaloryczne. Wiele czworonogów lubi owoce i zajada się nimi z radością. Od czasu do czasu możemy podać psu kawałek banana, gruszki, arbuza, melona kilka malin, truskawek, jeżyn, borówek lub żurawinę. Również jabłka, podane okazjonalnie, są dla psów dozwolone. Natomiast nie zaleca się winogron i rodzynek. Mogą one spowodować bardzo poważne zatrucie oraz niewydolność nerek już przy niewielkiej porcji. W przypadku owoców musimy uważać na to, aby oddzielić wszystkie pestki z miąższu dlatego, że rozgryzione powodują powstawanie toksycznego cyjanowodoru.

Jeżeli chodzi o słodycze, to one niewskazane w diecie psa. Najbardziej toksyczna jest w tym przypadku czekolada zawierająca teobrominę, która uwalnia się w organizmie psa powoli i może w przyszłości powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Podobnie jeżeli chodzi o popularny w ostatnim czasie zamiennik cukru – ksylitol. Może on powodować gwałtowną produkcję insuliny, przez co spada poziom cukru we krwi. Bardzo ważne jest czytanie składu produktów przed podaniem ich swojemu psu.

Najważniejsze to poznanie organizmu swojego psa i uważna obserwacja jego zachowania po spożyciu różnych produktów. Jeżeli nie mamy pewności, czy nie zaszkodzimy swojemu pupilowi, to lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo specjalnie przygotowanych karm o sprawdzonych, zbilansowanych recepturach, dla psów w każdym wieku, które są bezpiecznym, pełnoporcjowym posiłkiem całkowicie pokrywającym codzienną dietę naszego psa.

Żywienie psów

Każda rasa psa jest inna i potrzebuje nieco innych składników pokarmowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o psy z alergią pokarmową czy innymi zaburzeniami odżywiania, psy otyłe i starsze albo takie, które są bardziej aktywne. Bez odpowiedniej wiedzy bardzo trudne jest samodzielnie skomponowanie psiej diety, dlatego dobrą alternatywą jest podawanie wysokiej jakości suchej karmy, odpowiednio dostosowanej do etapu życia i wielkości rasy naszego psa. Wachlarz do wyboru jest naprawdę bardzo szeroki.

Składniki odżywcze w gotowych karmach dla psów

Karmy dla psów coraz częściej są wzbogacane w składniki odżywcze, które wspomagają wydolność, dbają o kondycję stawów, zębów i mięśni. Karmy wysokiej jakości nie zawierają żadnych związków chemicznych, sztucznych barwników i konserwantów. Są lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze, prebiotyki oraz witaminy. Pożywienie czworonoga powinno być odpowiednio zbilansowane i zawierać właściwe proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów oraz konieczną dla zdrowia psa dawkę witamin i minerałów. Białko jest jednym z podstawowych składników pokarmowych w diecie psa. Pełni wiele ważnych funkcji, m.in. budulcową i transportową. Węglowodany to nic innego jak źródło energii, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Składnikami, które muszą się znajdować w diecie każdego zwierzęcia, są tłuszcze. Ważny jest ich rodzaj i jakość, ponieważ te składniki odżywcze pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji: przede wszystkim są źródłem energii, dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 i są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) Zarówno dostarczanie odpowiedniej ilości aminokwasów, jak i pozostałych składników odżywczych, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, dlatego warto zwrócić uwagę na karmy, które są stworzone przez specjalistów, przy współpracy z lekarzami weterynarii i psimi dietetykami. Uwaga: przy podawaniu suchej karmy bardzo ważne jest zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej, czystej wody.

Wysokiej jakości karmy dla psa Premium znajdziecie na stronie internetowej www.karma-eminent.pl. Możecie je również od razu kupić w sklepie internetowym.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie