W Moskwie odsłonięto pomnik Łajki

11.4.Moskwa (APP/ITAR-TASS) - W Moskwie odsłonięto w piątek pomnik pierwszego psa w kosmosie - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską 3 listopada 1957 roku w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

Dwumetrowy pomnik przedstawiający rakietę kosmiczną, przechodzącą w ludzką dłoń, na której stoi pies, ustawiono w pobliżu instytutu badawczego medycyny wojskowej ministerstwa obrony. Łajka zajęła istotnie miejsce w podboju kosmosu, dowodząc, że ziemski organizm może przetrwać dłuższy pobyt w stanie nieważkości. Jej misja umożliwiła loty ludzi w kosmos.

Łajka zdechła 5-7 godzin po starcie z powodu przegrzania i stresu. Informację tę ujawniono dopiero w 2002 r. - wcześniej utrzymywano, że przeżyła kilka dni. Jako 3-letnia kundelka Łajka została wybrana do udziału w misji kosmicznej ze schroniska dla zwierząt. Była szkolona do lotu wraz z dwoma innymi psami, ale ostatecznie to ją wybrano.

W ramach szkolenia psy przechodziły treningi w wirówkach, co miało symulować przyśpieszenie podczas startu, oraz w urządzeniach wydających dźwięki podobne do statku kosmicznego podczas lotu. Po dotarciu na orbitę Łajka przeżyła jeszcze kilka godzin, ale potem doszło do awarii systemu kontroli termicznej i zwierzę zdechło. Naukowcy od początku nie planowali sprowadzenia jej na ziemię. Zamierzano w pewnym momencie podać jej porcję zatrutego pożywienia.

Sputnik 2 uległ zniszczeniu podczas wchodzenia w atmosferę ziemską wraz ze szczątkami Łajki 14 kwietnia 1958 r.

(PAP)Natasza Słomka
Wortal PSY.24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.