Ubieramy psa na zimę

Fanaberia czy konieczność? Nie jeden właściciel psa zadaje sobie to pytanie, widząc coraz to dziwniejsze kombinezony, narzutki, buty dla zwierzaków i zachowanie, w tym niewybrednym zestawie, samego psa. Odpowiedź nie jest jednak taka oczywista, jak życzyliby sobie niektórzy miłośnicy czworonogów. W dużej mierze zależy ona od rasy, kondycji, czy stanu zdrowia zwierzaka. Trzeba pamiętać, że niektóre psy nie mają tak zwanego podszerstka, który chroni przed zimnem. Psy typu owczarki czy husky, które idealnie czują się na zewnątrz i do takiego życia są stworzone, mają bardzo bujny podszerstek. Znajduje się on pod włosem okrywowym i razem z nim stanowi sierść. Jest to nieprzemakalna i termoizolacyjna warstwa, która unosi włos psa. Dlatego należy pamiętać, że te pozbawione podszerstka marzną dużo szybciej. W tym przypadku należy skorzystać z ubrań dla zwierząt.

Dobre ubranie dla psa, powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim nie krępować jego ruchów, powinno być lekkie, wygodne, najlepiej z polaru. Przy wyborze, powinno się zwrócić uwagę, aby łatwo się zakładało i ściągało, nie chcemy przecież dodatkowo stresować czworonoga. Ważne, aby krój nie utrudniał załatwiania potrzeb fizjologicznych.

W przypadku psów pozbawionych podszerstka, należy przyzwyczajać je od szczeniaka do ubrań i wkładać je tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli przy niskich temperaturach i dużym wietrze. Zanim ubierzemy szczeniakowi jego pierwsze ubranko, pozwólmy mu je obwąchać i stopniowo oswajajmy z nową sytuacją. Początkowo na pewno pies będzie chciał zaraz ściągnąć ubranko, wtedy dobrze spróbować odwrócić jego uwagę, na przykład zabawą. Ważne, aby codziennie przyzwyczajać go do noszenia „kubraczka”, wydłużając ten czas.

Ubranie powinno być z naturalnych tkanin, miękkie i nie powinno uciskać zwierzaka. Najlepiej dla czworonoga, jeśli zdecydujemy się na jak najprostszy model, bez nogawek, czy kaptura. Warto wybrać po prostu jednoczęściowy kombinezon, który się łatwo zakłada. Pamiętajmy, że ubranie nie powinno mieć dużo gumek czy guzików, aby nie przeszkadzać psu przy zabawie, czy nie uciskać go nigdzie. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby ubranie przede wszystkim chroniło grzbiet i płuca.

Przed dokonaniem zakupu, polecamy zapoznanie się z portalem porownajtanio.pl. Jest to porównywarka internetowa o bardzo szerokim asortymencie, na której łatwo możemy zestawić różne modele producentów i wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał, zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.