Trymer dla psa - jak dbać o sierść pupila?

Dbanie o psa to zadanie bardzo odpowiedzialne i często naprawdę wymagające, szczególnie gdy nasz pupil należy do rasy o specjalnych potrzebach. Kiedy powinniśmy zastanowić się nad trymowaniem sierści i jak się do tego zabrać?

1. Dlaczego warto trymować sierść psa?

2. Jakie rasy wymagają trymowania?

3. Rodzaje trymerów dla psów

4. Jak wybrać trymer dla psa?

Dlaczego warto trymować sierść psa?

Ponieważ psy regularnie zmieniają sierść, tracenie włosów jest procesem zupełnie normalnym. Czasem jednak nie są one usunięte całkowicie, a pozostają na ciele, zabierając miejsce. Zabieg trymowania polega na pozbyciu się tego rodzaju martwych włosów, dzięki czemu na ich miejscu mogą pojawić się kolejne. Nie jest to trudna procedura, jednak wymaga odrobiny wiedzy i wprawy, aby nie była bolesna dla naszego pupila. Warto zauważyć, że to proces odmienny od strzyżenia, ponieważ usuwamy jedynie martwe włosy i ich cebulki. Do trymowania sierści przyda się również odpowiednie narzędzie, które ułatwi nam zadanie.

Jakie rasy wymagają trymowania?

Psy naturalnie gubią sierść i wiele z nich nie ma problemu z nawarstwianiem się martwych włosów. Jednak niektóre rasy nie są w stanie samodzielnie zadbać o ten proces. Zaliczamy do nich między innymi teriery, spaniele, sznaucery czy setery. Aby trymowanie miało sens i pomagało nam zmniejszyć ilość włosów gubionych w domu, powinniśmy wykonywać je raz na około 2-3 miesiące. Ponieważ jest to zabieg często powtarzany, dobrą praktyką będzie powolne przyzwyczajanie naszego pupila już od szczenięcia. Z kolei gdy sami obawiamy się dokonać zabiegu lub też nie umiemy go wykonać, zdecydowanie warto zdać się na profesjonalny salon groomerski, przynajmniej na początku.

Rodzaje trymerów dla psów

Na rynku znajdziemy kilka różnych rozwiązań, które pozwolą nam na utrzymanie sierści naszego pupila w odpowiedniej kondycji. Najpopularniejsze trymery dla psów to między innymi:

  • nożyki trymerskie: najbardziej podstawowa wersja, której z powodzeniem użyjemy również w domu. Zwykle posiada drewnianą bądź plastikową rączkę oraz metalową część z ząbkami, służącą do usuwania włosów. Możemy wybierać pomiędzy różnymi wariantami tych ostatnich, w zależności od tego, jaką partię ciała psa chcemy trymować;
  • trymery do trymowania przerzedzającego: posiadają nierówne rowki pomiędzy ząbkami, co umożliwia selektywne trymowanie sierści;
  • trymery do podszerstka: posiadają głębokie nacięcia, które są w stanie sięgnąć tej części szaty naszego pupila;
  • trymery poprzeczne: służą jako narzędzie pomocnicze i pomagają w dokładniejszym trymowaniu sierści.

Warto pamiętać, że powinniśmy dobrać narzędzie nie tylko pod kątem rodzaju, ale również z uwzględnieniem, które będzie najlepsze dla naszego zwierzęcia. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy konkretny trymer jest dla osoby prawo- lub leworęcznej, ponieważ dobór niewłaściwego profilu znacząco utrudni nam zadanie.

Jak wybrać trymer dla psa?

Wybierając trymer dla naszego psa powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że ząbki urządzenia nie są zbyt długie i nie urażą naskórka zwierzęcia. Dobranie konkretnego rodzaju zależy również od tego, czy potrzebujemy urządzenia wielozadaniowego, czy też chcemy usunąć konkretne włosy, na przykład te z podszerstka. Co do zasady zabieg trymowania nie jest bolesny, jednak jeżeli nie mamy wprawy, możemy zrazić naszego pupila do tej procedury - właśnie dlatego dobrze jest na początku poprosić kogoś o pomoc i dobrać najbardziej podstawową wersję trymera, z którym na pewno sobie poradzimy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie