Szkolenia dla trenerów psów - podstawa dobrego behawiorysty

Problemy zwierząt, to temat który staje się coraz głośniejszy. Nie dotyczą one już tylko zdrowia fizycznego zwierząt, ale również ich psychicznego stanu. Okazuje się, że przyczyną wielu ich zachowań, a także różne dolegliwości fizyczne są wynikiem ich problemów psychicznych. Behawiorystyka jest nauką, która poszerza naszą wiedzę na temat świata psów i kotów, co pozwala nam na lepsze zrozumienie naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego powodu, w sytuacji, kiedy zauważamy, że u naszego zwierzaka dzieje się coś niedobrego, kiedy widzimy zmianę w jego zachowaniu lub coś zaczyna nas niepokoić i nie umiemy poradzić sobie z jego zachowaniami, powinniśmy skontaktować się z behawiorystą. Czym charakteryzuje się dobry behawiorysta? Kiedy powinniśmy się do niego zgłosić? Z jakiej wiedzy korzysta behawiorysta i jakie powinien mieć doświadczenie?

Kim jest behawiorysta zwierząt?

Na samym początku powinniśmy powiedzieć o tym, że psi behawiorysta i psycholog zwierzęcy, to osoby zajmujące się tym samym. Prawda jednak jest taka, że są to dwa różne zawody. Zoopsycholog zajmuje się tylko psychologicznymi problemami zwierząt - uczeniem się, emocjami, procesami poznawczymi. Nie zajmuje się on jednak kwestiami, które dotyczą szkolenia psów. Behawiorysta zwierzęcy zajmuje się znacznie szerszą sferą. Obejmuje ona naukę dyscyplinarną, korzysta z wiedzy z zakresu biologii, etologii oraz psychologii i medycyny weterynaryjnej. W takim razie wiedza behawiorysty jest bardzo rozległa i związana z zachowaniami zwierząt towarzyszących. Czym dokładnie zajmuje się behawiorysta zwierząt? Dlaczego tak ważne są dobre szkolenia dla treserów psów?

Jeśli interesują Cię dobre szkolenia dla treserów psów, a kursy dla behawiorystów zwierząt nie są Ci niczym obcym i chcesz poszerzać swoją wiedzę, odwiedź tę stronę i znajdź szkolenia, które pozwolą Ci się rozwijać: https://www.wojtkowszkolenia.pl.

Czym zajmuje się behawiorysta psów?

Behawioryści zwierząt są osobami, które pracują z problemowymi zachowaniami psów. W odpowiedniej diagnozie potrzebne jest prawidłowe rozróżnienie problemów wynikających z natury behawioranej, szkoleniowej i medycznej. Czym dokładnie jest problem behawioralny? Do takich problemów zalicza się te, które dotyczą nietypowych zachowań, które utrudniają zwierzęciu oraz jego właścicielom, codzienne funkcjonowanie. Behawiorysta dla psów nie do końca zajmuje się takimi problemami jak np. nadmierne szczekanie, ogólnie przyjętymi za agresywne zachowaniami, takimi jak skakanie na gości czy warczenie na obce osoby, sikaniem w domu czy ciągnięciem na smyczy w trakcie spacerów. Tego typu problemy, są problemami wynikającymi z natury szkoleniowej czy też wychowawczej. Behawiorysta, który przeszedł odpowiednie kursy dla behawiorystów zwierząt, zajmuje się problemami pokroju zaburzeń lękowych (fobie dotyczące konkretnych rzeczy oraz sytuacji, lęk separacyjny, który pojawia się w momencie wyjścia opiekuna z domu; lęk przed przestrzenią; napady paniki, reakcje nieadekwatne do sytuacji), zaburzeń nastroju (stany depresyjne), autoagresją czy agresją, która zauważalnie sprawia zwierzakowi przyjemność i daje mu ulgę.

Odpowiednia wiedza jaką posiada behawiorysta z np. szkolenia dla treserów psów, jest obszerna, dzięki czemu, wraz z dużym doświadczeniem i rozumieniem zwierząt, taka osoba wie w jaki sposób poradzić sobie z nieprawidłowymi zachowaniami psa. Pomoc jaką oferuje behawiorysta opiera się na analizie dziwnych dla konkretnego zwierzęcia uwarunkowań zachowania, umie ułożyć plan zmiany problematycznego oraz niewłaściwego zachowania psa. Dodatkowo behawiorysta przekazuje swoją wiedzę i uczy właściciela psów o tym w jaki sposób powinien wprowadzić i realizować założenia przygotowanego planu w zmianie zachowań psa. Behawiorysta przede wszystkim stara się poprawić relację i komunikację między psem, a właścicielem.

Dobry behawiorysta musi przejść odpowiednie szkolenia dla treserów psów. Kursy dla behawiorystów zwierząt są niezbędną rzeczą dla dobrego behawiorysty. Poza tym musi regularnie się szkolić i rozwijać swoją wiedzę w kwestii nowych metod szkolenia psów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie