Bez względu na to komu się wydaje, że wyprowadza na spacer, czy właścicielowi psa czy psu właściciela ważne jest, aby kontakt był stały, wygodny i nierozerwalny. Jedni wolą trzymać swojego pupila na obroży inni na szelkach. Dzisiaj o tych drugich.
W przypadku gdy czworonóg ciągnie i ma miejsce silne szarpanie za obrożę, mniej inwazyjnym rozwiązaniem są szelki. Dadzą odpocząć kręgom szyjnym, opasają znaczną część tułowia, co w dużym stopniu zmniejsza naciski.
Na rynku można znaleźć szeroki asortyment szelek, jednak należy dobrać je tak, aby idealnie przylegały. Lepsze jakościowo są wykonane z materiałów wodoodpornych np. z kodura. Dobrze, aby umożliwiały także cyrkulację powietrza, dlatego ich wnętrze powinno być wyścielone siatką dystansującą – wszystko dla komfortu zwierzaka.
Niestety zdarzają się psy, które pomimo tego że szelki dobrze opinają, potrafią się z większości z nich wyswobodzić. Wówczas dobrym pomysłem może być zastosowanie podwójnego zabezpieczenia. Na przykład w momencie wyswobodzenia się z szelek, powinna zadziałać obroża zaciskowa, która jest sprzęgnięta z szelkami.
Coraz częściej pamiętamy, że nawet przy małej kolizji niezabezpieczony w aucie pies może jej nie przeżyć. Dlatego tak ważne jest poważne potraktowanie sprawy i zaopatrzenie się w tzw. szelki dla psa samochodowe. Ich podstawą jest szeroki pas przylegający do brzucha. W momencie gwałtownego hamowania nacisk tak jak w przypadku pasów bezpieczeństwa skierowany jest na klatkę piersiową. Samo zaczepienie szelek jest możliwe za pomocą zapinki do zamka pasa albo przez przywiązanie na przykład do zagłówka. Należy pamiętać o odpowiedniej regulacji długości, czyli znalezieniu złotego środka między wygodą, a bezpieczeństwem – pozostawienie na luźnym zapięciu mija się z celem.
Dla niesfornych psów, z którymi mamy problem przy chodzeniu, dobrym pomysłem jest zastosowanie uprzęży. Należy podkreślić, że takiego rozwiązania używamy tylko w czasie nauki. Uprząż spełnia rolę uzdy dla konia, tylko tutaj psiak nie ma nic w zębach, jedynie pysk i głowa są opasane paskami w celu uzyskania kontroli przez właściciela. Przy odpowiednim szkoleniu, niepolegającym na nagłych i silnych ruchach, komunikacja między psem i człowiekiem powinna przebiegać sprawniej.
Idealnie dobrane szelki zabezpieczają przed ucieczką i dają psu komfort. Powinno się je wybrać rozważnie, aby nie tracić pieniędzy na kolejny zakup. Dobre szelki spełniające wszelkie oczekiwania naszego czworonoga tylko w dobrych miejscach takich jak sklep zoologiczny online e-torro.
Artykuł partnera