Sucha karma dla psa - mięso i składniki odżywcze

Dbasz o swojego psa i chcesz dla niego jak najlepiej. Zapewne zdajesz sobie zatem sprawę z tego, że jedną z najważniejszych kwestii wpływających na zdrowie i samopoczucie pupila jest jego dieta. To jak odżywia się twój psiak, przekłada się na jego energię, sylwetkę i siłę, a w dłuższej perspektywie także odporność i ogólny stan zdrowia. Z tego powodu tak ważne jest, by karma, którą dajesz zwierzakowi każdego dnia, była jak najwyższej jakości. Jakie składniki powinna zawierać karma dla psa? Na co dokładnie zwracać uwagę, wybierając pokarm pełnoporcjowy?

Właściwie dobrana, dobra karma dla psa powinna dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Składniki te umożliwią mu, w zależności od wieku, prawidłowy wzrost, rozwój oraz utrzymanie optymalnej kondycji. Karma musi być robiona z najlepszych składników sprawdzonego pochodzenia. Musi być dobrze trawiona przez organizm zwierzęcia i nie może zawierać substancji, które mogłyby mu zaszkodzić. Ostatnia kwestia to wreszcie smak pokarmu, który musi odpowiadać naszemu pupilowi. Najlepszy skład nie będzie miał znaczenia, gdy piesek nie będzie chciał podejść do miski.

Karma dla psów i składniki odżywcze

Karma, która będzie stanowiła codzienne pożywnie dla psa, nie zaś przekąskę, powinna być oznaczona jako pełnoporcjowa. Będzie to oznaczać, że produkt przynajmniej w teorii zawiera niezbędne składniki odżywcze w ilościach potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania twojego psa. Wybierając karmę pełnoporcjową, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów oraz ich proporcje. Ważne są także witaminy i minerały pochodzące z naturalnych, wysokojakościowych składników karmy, takich jak na przykład mięso wołowe.

Białko jest jednym z najważniejszych składników dostarczanych przez karmę, zapewniającym rozwój mięśni i dającym energię. Musi być dostarczane w optymalnej ilości, wystarczającej ale przy tym nie nadwyżkowej. Średnio można założyć, że dorosły pies potrzebuje około 2 – 2,5 g białka na kilogram masy ciała. Będzie to zatem minimum 18% w suchej masie karmy.

Dobra karma dla psa = dobre mięso

Głównym źródłem białka w karmie powinno być świeże mięso. Powinniśmy zwracać uwagę na procent zawartości mięsa i jego jakość. Zawartość poszczególnych składników w karmie możemy  oszacować na podstawie ich kolejności w składzie. Te pierwsze na liście składników są zawarte w produkcie w największej ilości

Sporą różnicą również jest procent użycia mięsa świeżego do mięsa suszonego.

Jakość mięsa także oceniamy na postawie listy składników na opakowaniu. Wskazana jest jak największa zawartość mięsa wołowego, wątróbki, drobiu i innych dobrej jakości mięs, w zależności od rodzaju karmy. Omijamy zaś produkty, które mają w składzie pozycje takie jak „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” oraz tym podobne. Pod tymi określeniami kryją się bardzo często produkty niskiej jakości, przygotowane z odpadów mięsnych i zawierające znikome ilości wartościowych składników odżywczych.

Pokarmowa rewolucja

Wybór karmy powinniśmy opierać o skład karmy. Im w produkcie więcej produktów świeżych lub suszonych tym karma jest lepszej jakości. Dobrym przykładem jest nowa sucha karma dla psów King’s Gold – w której składzie znajdują się same produkty świeże i suszone, w tym 20% świeżej wołowiny.

Warto poświęcić czas by znaleźć odpowiednią karmę dla Twojego psa.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.